Kde se vzal Mezinárodní den žen. Letos jej slavíme už po sto jedenácté

Přidat na Seznam.cz

Již více než jedno století lidé na celém světě označují 8. březen jako Mezinárodní den žen. Mezinárodní den žen, zkráceně také MDŽ, vznikl z dělnického hnutí a stal se každoroční uznávanou událostí Organizace spojených národů (OSN), uvádí web bbc.com.

Jeho zárodky byly zasety v roce 1908, kdy 15 000 žen pochodovalo New Yorkem a požadovalo kratší pracovní dobu, lepší plat a volební právo. O rok později vyhlásila Socialistická strana Ameriky první Národní den žen.

Nápad učinit tento den mezinárodním přišel od ženy jménem Clara Zetkin, komunistické aktivistky a obhájkyně práv žen. Nápad navrhla v roce 1910 na Mezinárodní konferenci pracujících žen v Kodani. Bylo tam 100 žen ze 17 zemí a na jejím návrhu se jednohlasně shodly všechny.

MDŽ napříč světem

Poprvé se slavil tento den v roce 1911 v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Sto let MDŽ se slavilo v roce 2011, takže letos slavíme 111. Mezinárodní den žen. Mezinárodní den žen je státním svátkem v mnoha zemích, včetně Ruska, kde se prodej květin během tří nebo čtyř dnů kolem 8. března zdvojnásobí.

V Číně dostává mnoho žen 8. března půldenní volno, jak doporučila Státní rada.

V Itálii se Mezinárodní den žen, neboli la Festa della Donna, slaví darováním květů mimózy. Původ této tradice je nejasný, ale předpokládá se, že začala v Římě po druhé světové válce.

V USA je březen měsícem ženské historie. Prezidentské prohlášení, které je vydávané každý rok, oceňuje úspěchy amerických žen.

U nás si možná MDŽ spojujeme se socialistickou ideologií, ale není tomu tak. Během Mezinárodního dne žen se oslavuje hlavně ženskost, emancipace a postavení žen ve společnosti, uvádí web kytice-expres.cz.

Zdroj: bbc.com, kytice-expres.cz