Máte ráno problémy se vstáváním? Vědci radí, co udělat jako první

Přidat na Seznam.cz

Ranní vstávání z postele může být obtížné. Někdy nepomáhá ani silná šálek kávy či osvěžující ranní sprcha. Nová studie objasnila, že v této souvislosti je extrémně důležité to, na jakou melodii se vzbudíte. První věcí by tedy mělo být buzení například na píseň, kterou máte rádi.

Podle nového výzkumu Univerzity RMIT v australském Melbourne je ospalost a nedostatek bdělosti, které můžete pociťovat po probuzení, známé jako „spánková setrvačnost“. Pocity únavy můžou trvat až čtyři hodiny, kvůli čemuž do dne nemusíte vkročit tou správnou nohou. Aby vědci pochopili, jak proti tomu bojovat, uskutečnili studii poplašných zvuků, kde porovnávali melodické zvuky a nemelodické pípání většiny standardních budíků. Pro tyto účely definovali jako „melodickou“ každou melodii, která se dá snadno zpívat, přičemž jako příklad uvedli píseň Happy od Pharrella Williamse.

Pomocí aplikace vytvořené na míru účastníků vzbudil účastníky buď základní zvuk budíku nebo melodická hudba. Následně testovali svou bdělost hraním jednoduché hry, která je přiměla dotknout se obrazovky jejich telefonů co nejrychleji, když určité tvary změnily barvu. Výzkumníci tak zjistili, že bez ohledu na to, jaký typ hudby hraje, „zvuky melodického alarmu vedly k rychlejší a přesnější reakci účastníků ve srovnání s kontrolní skupinou, která se probudila pomocí klasických zvuků budíku bez melodie“ , napsal vědecký tým ve své zprávě.

Autoři studie také poukázali na to, že v nouzovém případě, například při požáru, vás může vzbudit požární alarm, který má údajně také vliv na bdělost. Nízko položený tón zvuku a dokonce i zvuk lidského hlasu byly při probuzení dětí efektivnější než tradiční vysokofrekvenční zvuky používané ve většině detektorů kouře na trhu. To dětem umožňuje lépe reagovat v situaci, kde je důležitá úroveň bdělosti. Vědci spekulují, že to může mít něco společného s tím, jak jsou zvuky zpracovávány vnitřním uchem a následně mozkem. Tvrdí však, že je nutný další výzkum, aby zcela pochopili proč. Zároveň uvedli, že dospěli k závěru, že „digitální zvuk je nyní snadno přístupný a je snadné ho sdílet, což znamená, že když jdeme spát, můžeme si nastavit budík sestávající z téměř jakéhokoliv myslitelného zvuku“. Navrhují budík nastavovat podle konkrétní činnosti. Ideální je nastavit si proto jiný zvuk budíku, když vstáváte do práce, jako když vstáváte proto, abyste si přes víkend zacvičili jógu.