Minulý život nebo vzkaz vysílaný z vesmíru. Prozradíme vám, jaké je tajemství déja vu
Máte někdy pocit, že když přijedete na nové místo, že jste tam už někdy byli, nebo když potkáte nového člověka, máte pocit, že ho znáte už dlouho? Pocit déjà vu zažívají téměř všichni lidé, ale málokdo ví, jak důležitý je v našem životě. Pokud tyto pocity zažíváte i vy, podívejte se, jak a proč k déjà vu dochází.
Už jste někdy přišli na nové místo a dali byste klidně ruku do ohně, že jste tam už někdy byli? Nebo jste se ocitli v situaci, kterou jste měli pocit, že už jste zažili? Pokud jste něco podobného zažili, nemělo by vás to překvapit, protože jde o poměrně běžný jev zvaný déjà vu, což doslova znamená „již viděné“. Je to stav, kdy má člověk intenzivní pocit, že danou událost již někdy zažil, i když to ve skutečnosti není pravda.
Mohou ji zažít zejména cestovatelé nebo snílci
S déjà vu se v životě setká téměř každý. Podle vědecké studie se s ním setkává přibližně 70 až 80 % populace, přičemž četnost tohoto jevu klesá po 25. roce věku. Podle vědců zažívají déjà vu nejčastěji lidé, kteří jsou citlivější, mají větší představivost, pamatují si sny a hodně cestují. Naopak je velmi nepravděpodobné, že by chroničtí domácí kutilové a lidé, kteří prožívají bezesné noci, někdy zažili déjà vu. Vědci bohužel stále spekulují o tom, jak a proč k tomuto jevu dochází, a jejich vysvětlení se dosti liší, ale v některých věcech se shodují.
Vzpomínka z minulosti nebo chybné vnímání času
Fenomén „již viděno“ nedá spát odborníkům na celém světě. Zavání to něčím nadpřirozeným. Pocit déjà vu může mít několik důvodů. Jedním z nich je vaše paměť. Například jste v minulosti navštívili místo, které se nápadně podobá místu, kde jste zažili déjà vu. A tak se při pohledu na něj oživily myšlenky uložené v paměti, které byly dávno zapomenuty. Je však také důležité si uvědomit, že mozek neukládá celé informace nebo zážitky, ale pouze jejich podstatné části, jako jsou vůně, zvuky, výrazné barvy nebo tvary. Z nich si mozek nakonec vytvoří paměť. Podle odborníků však může jít i o nesprávné vnímání času. To znamená, že to, co vidíte nebo prožíváte, je nesprávně uloženo v mozku a myslíte si, že jste to už někdy v životě viděli.

Pocit, že jste přítomný okamžik už zažili, k vám vysílá vesmír
Často se hovoří o tom, že déjà vu je vzkazem, který k nám vysílá vesmír, aby nás nasměroval k určitým vzpomínkám a místům. Navíc to může být zpráva od andělů nebo vzpomínka na minulé životy. Lidé, kteří věří na tyto nadpřirozené energie, jsou přesvědčeni, že existuje jistá výměna mezitím, co do vesmíru vysíláme a naopak mezi tím, co přijímáme. déjà vu by mělo být duchovní probuzení, které nám signalizuje, že jsme se spojili s naším vyšším já.
Může být déjà vu také nemoc?
Někteří odborníci se domnívají, že déjà vu souvisí také s poškozením mozku. Podle nich se s ní často setkávají lidé, kteří trpí specifickým typem epilepsie, která se vyskytuje v části mozku, jež zpracovává krátkodobou paměť. Déjà vu tak může být znamením nebo varováním, že se blíží epileptický záchvat. Jiní se zase domnívají, že příčinou jeho výskytu může být narušení neuronů v mozku, nebo může jít o důsledek toho, že se mozek snaží zpracovat více podnětů najednou, ale nějakým způsobem je zmatený. Jelikož stále není jasné, kde se skrývá skutečná pravda, je na vás, jaký význam pocitu déjà vu ve svém životě přisoudíte.
Zdroje: Studie, Well, Healthline