Mýty o Halloweenu, které již byly vyvráceny

Přidat na Seznam.cz

Halloween je časem strašení přátel, strašidelných kostýmů (nebo sexy kostýmů, podle toho, kam se chystáte) a spousty výrobků s dýňovým kořením. Když k tomu přidáte spoustu podivných a fantastických mýtů, je jasné, proč se dezinformace šíří rychlostí blesku.

Původ Halloweenu jako svátku je poněkud nejasný. Předpokládá se, že v USA se stal populárním v roce 1840 (prostřednictvím agentury Reuters), ačkoli jeho bohatá a pestrá historie začala dávno před jeho objevením se v Americe, píše The List. První oficiální oslava se konala ve městě Anoka v Minnesotě před více než 100 lety v roce 1921, ale tradice Halloweenu sahají až před 1. století našeho letopočtu. Všechny ostatní věci, které jsou s Halloweenem spojovány, jako jsou dýně a propracované halloweenské kostýmy, se objevily později, aby z Halloweenu udělaly zábavnou oslavu, za kterou ho dnes většina lidí považuje.

Není těžké nechat se vtáhnout do příběhů o manipulaci, neštěstí a neštěstí, zvláště když je kolem spousta šibalů. Když si to uvědomíme, které mýty se rok co rok šíří a proč byste jim neměli věnovat pozornost?

Jeden z nejoblíbenějších mýtů každoročně vyvolává obavy rodičů

V posledních letech se rozšířilo několik mýtů, které jsou zcela nepravdivé. Jedním z nejvlivnějších mýtů je strach z falšování cukrovinek. Rodiče se pochopitelně obávají o sladkosti, které jejich děti dostávají při koledování, a to i v rámci sousedství. Zprávy o cukrovinkách obsahujících žiletky vyvolaly v rodičovských komunitách rozruch, ale je na nich něco pravdy? Naštěstí ne mnoho.

Halloweenské mýty jsou staré několik století a pochází z lidových pověstí

Ačkoli je tento mýtus neškodný, další častý halloweenský mýtus říká, že úplněk připadá vždy na 31. října. Tento mýtus je nejspíše způsoben tím, že úplňky pomáhají vytvářet halloweenskou atmosféru. Úplňky jsou také obecně strašidelné kvůli pověře, že vlkodlaci se za úplňkové noci mění ze své lidské podoby na vlčí. Tento mýtus však jednoduše není pravdivý, hlavně proto, že halloweenské úplňky nejsou příliš časté. Poslední úplňky, které připadly na Halloween, byly v letech 2001 a 2020, což znamená, že ačkoli jsou základem strašidelných filmů, nejsou pravidelným jevem Halloweenu, píše Washington Post.

Pokud jste se někdy dívali na horor, abyste se naladili na halloweenskou atmosféru, víte, že hlavní postavou je často ďábel. Je tedy za Halloween zodpovědný Satan? Vlastně ne. Představa, že Halloween a satanismus spolu souvisejí, je dána především křesťanskými hodnotami. Nejmenovaný profesor angličtiny na Kalifornské univerzitě uvedl, že Halloween, jak ho známe dnes, pochází z „lidových tradic 18. století“, které se vyskytují ve Skotsku a Irsku, a že účast Satana nebyla součástí těchto původních rituálů. V podstatě se nemusíte bát, že se ďábel objeví u vašich dveří, když si vyřežete jednu nebo dvě dýně.

Zdroje: The List, washingtonpost