Nejnovější tipy, jak zatočit s prokastinací

Přidat na Seznam.cz

Prokrastinace je odkládání úkolů na poslední chvíli.​ ​Bez ohledu na to, jak dobře jste organizovaní a odhodlaní, je pravděpodobné, že jste se někdy přistihli, jak ztrácíte hodiny činnostmi (sledováním televize, aktualizací statusu na Facebooku, nakupováním na internetu), zatímco jste měli tento čas věnovat práci nebo projektům souvisejícím se školou​, prací nebo jiným důležitým úkolům, píše se na webu VeryWellmind.

Ve většině případů není prokrastinace známkou vážného problému. Je to běžná tendence, které většina lidí v určitém okamžiku podlehne.

Pamatujete si, jak jste si mysleli, že vám zbývá týden na dokončení projektu, který měl být ve skutečnosti hotový následující den? A co tenkrát, když jste se rozhodli, že nebudete uklízet byt, protože se vám zrovna teď nechtělo?

Často předpokládáme, že dokončení projektů nebude trvat tak dlouho, jak tomu bude ve skutečnosti, což může vést k falešnému pocitu bezpečí, když se domníváme, že na dokončení těchto úkolů máme ještě spoustu času.

Jedním z největších faktorů, které přispívají k prokrastinaci, je představa, že k práci na úkolu musíme cítit inspiraci nebo motivaci v určitém okamžiku.

Skutečnost je taková, že pokud budete čekat, až budete na určité úkoly (zejména ty nežádoucí) správně naladěni, pravděpodobně zjistíte, že ten správný čas prostě nikdy nenastane a úkol se nikdy nedokončí. Vážnějším problémem se prokrastinace stává až v případech, kdy se stane chronickou a začne mít vážný dopad na každodenní život člověka. V takových případech nejde jen o to, že člověk špatně hospodaří s časem, ale je to hlavní součást jeho životního stylu.

Bohužel toto odkládání může mít vážný dopad na řadu oblastí života, včetně duševního zdraví a sociální, profesní a finanční pohody člověka. Naštěstí existuje celá řada různých věcí, které můžete udělat, abyste bojovali s prokrastinací a začali dělat věci včas. 

Jak s prokastinací zatočíme?

Vytvořte si seznam úkolů:

Zvažte, zda byste neměli u každé položky uvést datum jejího splnění, abyste se udrželi na správné cestě.

Dělejte malé kroky:

Rozdělte si položky na seznamu do malých, zvládnutelných kroků.

Eliminujte rozptýlení:

Zjistěte, co nejvíce odvádí vaši pozornost – zda Instagram, aktualizace na Facebooku nebo místní zprávy a tyto zdroje rozptýlení vypněte.

Odměňte se:

Když dokončíte položku na seznamu úkolů včas, pogratulujte si a odměňte se tím, že si dopřejete něco, co vás baví. 

Zdroj: verywellmind.com