Oblíbená podzimní tradice: Lampionové průvody mají svůj původ v Číně!

Přidat na Seznam.cz

Začíná sezóna lampionových průvodů, které má dneska spousta lidí spojené s americkým svátkem Halloween. Věděli jste ale, že lampionové průvody mají původ v Číně a s Halloweenem rozhodně nemají co dělat?

Historie lampionových průvodů

Svátek luceren se slaví 15. den prvního měsíce čínského kalendáře, který obvykle připadá na únor nebo začátek března, píše web Studycli. Stejně jako mnoho jiných tradičních čínských svátků má i svátek lampionů dlouhou historii.
Oslavy svátku lampionů začaly přibližně před 2 000 lety za dynastie Han (202 př. n. l. – 220 n. l.). Čínský svátek luceren označuje poslední den čtrnáctidenního čínského svátku jara. Slaví se při prvním úplňku čínského nového roku.
Jeden z příběhů o původu Svátku lampionů říká, že svátek vznikl v době císaře Minga z dynastie Chan (58-75 n. l.). V této době již buddhismus v Číně získával na popularitě. Císař Ming byl příznivcem buddhismu a poté, co se dozvěděl, že je zvykem, že buddhističtí mniši zapalují 15. den prvního lunárního měsíce lampiony, nařídil, aby totéž dělaly i císařské paláce a jednotlivé domácnosti. Tento zvyk přetrvává dodnes, kdy se slaví svátek lampionů.

Lampionové průvody v Česku

V našich končinách se lampionové průvody začaly konat v roce 1879 na počest stříbrného výročí svatby Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. Později se průvody konaly zejména při oslavách desátého výročí vzniku Československé republiky a narozenin prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Poněkud kontroverznějšího významu začaly lampionové průvody nabývat v sovětské éře, kdy byly vládou nařízeny světelné průvody věnované 7. listopadu výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Po sametové revoluci tato praxe kvůli svým totalitním asociacím upadla, ačkoli v posledním desetiletí se české lampionové průvody opět rozzářily.
Osvětlené slavnosti provázejí podzimní slavnosti ve školách po celý říjen a listopad, svátek svatého Martina 11. listopadu, Den vzniku Československa 28. října, a dokonce i dubnové Čarodějnické slavnosti.

Zdroj: studycli.org, Youtube