Osmdesát let výzkumu dobrého života: Štěstí a peníze jsou zásadní, ale nejsou nejdůležitější
Zjistit původ lidského štěstí je náročné. Od třicátých let minulého století se o to pokoušela řada badatelů. Výsledek své práce vydali knižně – Dobrý život. Harvardské studie lidského chování se zúčastnilo na 700 respondentů a jejich rodin. Cílem bylo zjistit, co je příčinou lidské pohody.
V průběhu desetiletí odpovídali na tisíce kvalitativních otázek a podrobili se různým vyšetřením, například skenování mozku. Ve 30. letech 20. století se vědci rozhodli tento výzkum zahájit. Vybrali si lidi ze všech společenských vrstev – od studentů Harvardu až po mladé lidi z předměstí Bostonu, kteří pocházeli z rodin s nízkými příjmy.
Respondenti museli každých pět let poskytovat informace o svém zdravotním stavu a každé dva roky odpovídat na podrobné otázky. Později se do studie zapojily i jejich rodiny – vědci je sledovali je jako celek v manželství, v práci, po rozvodu i po smrti, uvádí portál MC Kinsney. Až 25 účastníků souhlasilo s posmrtným studiem svého mozku!
Nejdelší studie štěstí v historii
Jedná se o nejdelší výzkum, ve kterém se vystřídali až čtyři vedoucí. Současný vedoucí, Robert Waldinger, komentoval výsledky výzkumu pro časopis Forbes následovně: ,,Zjistili jsme, že lidé věří, že mohou nějakým způsobem získat štěstí. Například tím, že si koupí dům, povýší nebo dostatečně zhubnou. Chovají se, jako by to byl cíl, kterého když dosáhnou, zaškrtnou si políčko a jsou šťastní. Údaje však ukazují, že tomu tak jednoduše není. A to je dobře, protože spokojenost není něco nereálného, ale je to velmi snadno dosažitelný aspekt pro každého z nás.“

Výsledek je překvapivý, nebo ne?
Je dokázáno, že peníze lidi šťastnými neudělají, stejně jako to nedokáže ani společenské postavení nebo práce. K největšímu štěstí vede jednoduchá věc – kvalitní a spolehlivé vztahy, které lidé navazují. ,,Reklamy se nás neustále snaží přesvědčit, že budeme šťastnější, když si koupíme určitou značku jogurtu. Že nejnovější chytrý telefon přinese do našeho života štěstí nebo že kosmetika nás udrží mladé,“ řekl Waldinger.
Nic z toho však nebylo potvrzeno výzkumem. Studie prokázala, že lidé, kteří si ve svém volném čase neudělali dostatek času na své blízké a trávili ho spíše v izolaci, skončili zoufalí a nešťastní. ,,Možná největším překvapením je, že dobré vztahy nás v průběhu života nejen činí šťastnými, ale také pomáhají udržovat naše tělo v dobré kondici, díky čemuž žijeme déle,“ dodal Waldinger, jak uvádí portál Vlasta.
Podle výzkumu není nikdy pozdě
Důležité je rozhodnout se pro změnu a cíleně vyhledávat lidi, kteří vás činí šťastnými. Jeden z účastníků výzkumu žil dlouhou dobu v nefunkčním manželství a během výzkumného období dosahoval negativních výsledků. Ve svých osmdesáti letech se rozvedl, našel mnoho dobrých přátelství a jeho skóre štěstí prudce vzrostlo.
Zdroje: Forbes, MC Kinsney, Vlasta