Proč máme větší či menší práh bolesti
Váš práh pro prožívání bolesti a tolerance k této bolesti se může odlišovat v závislosti na řadě faktorů. Abychom si na tuto otázku odpověděli, musíme se zeptat na několik dalších. První z nich je: Jaký je rozdíl mezi „prahem“ bolesti a „tolerancí bolesti“? Protože to jsou různé věci, uvádí na svých stránkách britský vědecký měsíčník Science Focus.
Váš práh bolesti je bod, kde vjem (teplota, tlak atd.) překročí hranici od neškodnosti až po skutečnou bolest. Míra, do jaké dokážete vydržet bolest, kterou zažíváte, a přitom pokračovat ve fungování, je vaše tolerance bolesti.
Práh bolesti a tolerance jsou věci, na které má významný vliv věk, pohlaví a další faktory. Pravidelně se například předpokládá, že ženy mají mnohem vyšší toleranci bolesti než muži, protože kupříkladu mohou rodit.

Výzkum však ukazuje, že zatímco ženy často uvádějí, že zažívají více bolesti než muži, jejich tolerance bolesti se během těhotenství a porodu dramaticky zvyšuje v důsledku mnoha významných fyziologických a hormonálních změn, které v důsledku tohoto procesu podstupují. Celkově je něčí schopnost prožívat, zpracovávat a snášet bolest určována mnoha neustále se měnícími faktory.
Lékaře zajímá tolerance bolesti, tj. jaká intenzita bolesti už začne člověku vstupovat do života tak, že ovlivňuje jeho prožívání. Člověk bolest cítí, ale dokáže s ní nějak plnohodnotně fungovat a zásadně ho neomezuje v jeho každodenních činnostech.
V léčbě bolesti je prvním krokem úspěchu její správné zhodnocení, jehož cílem je identifikovat typ a především příčinu bolesti, která pacienta trápí. Dále se musíme zamyslet nad tím, zda je příčina odstranitelná.
Kromě analgetik, z nichž mají někteří pacienti strach, protože se bojí vedlejších účinků, lze použít různé nefarmakologické postupy. Patří mezi ně např. psychoterapie. Jejím cílem je pomoci pacientovi zvyknout si na to, že v životě nějakou bolest mít bude. A zároveň ho naučit s ní žít tak, aby ho neomezovala. Dalším cílem je, aby se pacient v životě nesoustředil jen na ni, jak zmiňují ve svém odborném článku MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., MUDr. Tereza Vafková.
Zdroj: Science Focus, Muni.cz