Prokletý diamant za 4 miliardy v majetku královské rodiny. Proč jej nemohou vlastnit králové?

Přidat na Seznam.cz

Atributy britské královské moci jsou ztělesněny v korunovačních klenotech uložených v londýnském Toweru. Mezi těmito předměty jsou žezla, glóby, meče, prsteny, ostruhy, náramky a několik korun. Na jednom z těchto artefaktů je zasazen diamant Koh-i-Noor, což v perštině znamená „Hora světla“. Hodnota tohoto šperku, který původně vážil 186 karátů (nyní 105,6), se odhaduje na více než 4 miliardy korun. Již několik let je předmětem sporů.

Indie, země, v níž byl nalezen, požaduje, aby jej britská královská rodina a královna vrátily. V roce 2015 podaly vlivné indické osobnosti žalobu k Vrchnímu soudu v Londýně s tím, že drahokam patří jejich zemi. Britské vedení petici prozatím zamítlo, píše časopis Femina.

Prokletý diamant

Původ diamantu Koh-i-Noor zůstává nejasný. Podle legendy jej před více než 5000 lety našel na břehu řeky Godavari princ Karma, syn Sourji (boha Slunce). Na čele nosil drahokam, který se třpytil při sebemenším slunečním paprsku. Zemřel náhle na bojišti a od té doby je šperk považován za prokletý. Říká se, že přináší smůlu mužům, nikoliv ženám, kteří ho vlastní.

Jiná legenda vypráví, že kámen, který byl původně obětován božstvu Šiva, jež zdobilo jeho sochu, ukradl nějaký muž. Šiva prý na oplátku srazil zloděje a zároveň slíbil neštěstí a prokletí každému, kdo se ho pokusí vzít. Ženy jsou vyloučeny.

Point de Vue uvádí, že tento drahokam je buď diamantem Babura, zakladatele indické říše Mughalů, který jej v roce 1526 získal od rádži z Gwalioru. Nebo surový drahokam o váze 787 karátů, který byl objeven v 17. století v dolech v Golconde a vybroušen pro Šáha Džahána, pátého císaře dynastie a stavitele Tádž Mahalu.

V rukou královské rodiny

V roce 1849 podepsal Dhulip Singh, desetiletý chlapec a mahárádža Paňdžábu, smlouvu z Láhauru. Tato „dohoda“ ho donutila opustit své království a stát se diplomatickým zajatcem. Vzdal se svých pozemků ve prospěch britské Východoindické společnosti. Zároveň „daroval“ královně Viktorii Koh-i-Noor, jeden z nejcennějších diamantů, které kdy byly na světě nalezeny. Mladý panovník jej zdědil po svém otci Ranjît Singhovi, který diamant původně chtěl odkázat hinduistické sektě.

Královnám diamant neublíží?

V majetku královské rodiny je kámen již více než 150 let. Z pověrčivosti jej však nenosí žádný mužský člen královské rodiny. Ve skutečnosti se předává z ženy na ženu. Královna Viktorie jej nechala vybrousit a vyleštit, čímž se jeho velikost značně zmenšila, ale jeho lesk se zdesetinásobil.

Nejprve ho nosila jako brož a poté si ho nechala vsadit do koruny. Stejnou korunu později nosila i královna Marie, manželka Jiřího V., Viktoriina vnuka. V roce 1937 měla korunu na hlavě královna maminka, manželka Jiřího VI. a matka Alžběty II.

Média totiž uvádějí, že mnoho majitelů Koh-i-Nooru trpělo krutými mukami. Byli oslepeni, otráveni, umučeni k smrti, hrozilo jim utopení, byli korunováni roztaveným olovem, zavražděni členy rodiny nebo tělesnými strážci, přišli o království a zemřeli v bídě.

Zdroj: Femina.fr, Instagram, Wikipedia.org, smithsonianmag.com