Rozlučte se s negativními myšlenkami ve svém životě: Naučte se 7 návyků, které vás posílí a zvýší vaši odolnost

Přidat na Seznam.cz

Duševní síla a odolnost tváří v tvář stresu nebo emocionálním zraněním je v dnešní době mnohem populárnější než dříve. Mnoho rad, jak se stát silnější bytostí, bohužel nefunguje, často jsou nepraktické. Co tedy pomůže?

Pokud se chcete stát odolnějším a psychicky silnějším člověkem, musíte začít se zaváděním drobných návyků do každodenní rutiny. Není to nic složitého. Nemyslete hned na to, jak zvládnete obtížný úkol nebo obzvlášť stresující zážitek. Začněte několika malými kroky, jejichž účinek uvidíte okamžitě. Pokud se jimi budete pravidelně řídit, postupně se zlepší vaše vnitřní síla a odolnost v těžkých chvílích, jak dokazuje vědecká studie.

Užijte si každý okamžik

Každý den zažíváte mnoho malých radostí, jen si jich nevšímáte a neumíte si je užít. Přemýšlejte o tom, že to nejlepší v životě často najdete v krátkých okamžicích. Vzpomeňte si na své první objetí, zastavte se u krásných rozkvetlých květin, všímejte si příjemných věcí kolem sebe. Hledání a nalézání drobných příjemných okamžiků, které se během dne vyskytnou, a jejich ukotvení v mysli, vám pomůže udržet si pozitivní stav. Výsledkem jsou pozitivní emoce, které přerušují a vytlačují negativní myšlenky.

Zaměřte se na pozitivní emoce

Možná nevíte, že všechny emoce jsou adaptivní. To znamená, že i emoce, které považujete za negativní, hrají ve vašem životě pozitivní roli. Emoce, které považujete za pozitivní, mají ještě výraznější, zvláštní sílu. Předpokládá se, že pozitivní emoce se vyvinuly jako způsob, který nám pomáhá rozšířit perspektivu a udržovat podpůrné sociální vazby. Naštěstí nemusíte čekat, až k vám přijdou, ale můžete je přilákat nebo vyvolat sledováním něčeho pěkného nebo zábavného.

Zhluboka se nadechněte

Je to sice často používaná rada, ale skutečně funguje, protože dýchání je nejrychlejší způsob, jak uvést nervový systém do stavu uvolnění a následného klidu. Pomalé a hluboké dýchání také zajistí přísun kyslíku do mozku a svalů. Pravidelné cvičení hlubokého dýchání zvyšuje kognitivní a psychickou flexibilitu. Často stačí jen krátký trénink a budete se moci lépe rozhodovat, když jste ve stresu.

Trochu si zahrajte

Kdo si ještě hraje, když toho má hodně? Paradoxně, pokud máte příliš mnoho povinností, může krátká 15minutová přestávka při hře procvičit váš mozek různými způsoby, které vám pomohou přestat si dělat starosti. Místo strachu, obav a úzkosti získáte lepší přístup ke kreativitě a schopnostem řešit problémy. Aplikace, hra se slovy, puzzle nebo míčová hra. Cokoli, co vám přijde zábavné, uvidíte sami, že to funguje.

Bojujte s každou negativní myšlenkou

V těžkých dobách není o negativní myšlenky nouze, ale každému zbytečně přidávají další zátěž do života. Snažte se čelit negativní samomluvě – naučte se rozpoznat, kdy myslíte negativně, a včas se zastavte. Vyjádřete soucit sami se sebou. Není to sobecké ani trapné. Když si místo kritiky projevíte laskavost, dosáhnete více.

Jezte, když máte hlad

Při spoustě stresu a módních, ale nezdravých omezeních v jídle snadno zapomeneme, že jídlo je důležité pro udržení energie a výkonu mozku. Mozek tvoří pouze 2 % tělesné hmotnosti, ale spotřebuje až 20 % energie. Ke svému fungování potřebuje nepřetržitý přísun cukru. Proto je důležité jíst, když máte hlad a nezadržovat to. Přílišný hlad vás uvrhne do negativního myšlení, které vede k hněvu a mohou následovat i výbuchy vzteku.

Naučte se být vděční

Pokud chcete být odolnou bytostí s vnitřní silou, je nesmírně důležité praktikovat vděčnost. Snadným způsobem, jak si procvičit vděčnost, je odříkat před jídlem modlitbu nebo poděkovat. Tělo se tak uvolní, což napomáhá trávení. Najděte si každý den chvilku na zamyšlení a vyberte tři věci, za které jste nejvíce vděční. Je to ideální cvičení před spaním.

Ačkoli se to nezdá, tyto jednoduché kroky mají při pravidelném opakování velkou sílu. Pokud si je vytvoříte jako zvyk, bude se vám mnohem lépe dýchat, a to i v náročných situacích.

Zdroje: psychologytoday.com, cultivatelongevity.com, NCBI