Trpí váš partner depresí? Tyto příznaky vám to potvrdí

Přidat na Seznam.cz

Když má váš partner depresi, může to mít okamžitý dopad na všechny aspekty vašeho života. I když deprese může vést k pocitům beznaděje, šance na uzdravení nejsou zdaleka tak mizivé. Společnými silami se můžete naučit rozpoznat indikátory deprese u svého blízkého. Pak, zatímco se budete starat sami o sebe, můžete podniknout první kroky k tomu, abyste dotyčnému pomohli vrátit se na správnou cestu, uvádí portál FactRelationship.

Ve vztazích obvykle vnímáme pozitivní i negativní skutečnosti o našich partnerech více než ostatní lidé. Obvykle je vidíme, když jsou nejzranitelnější. Můžeme být první, kdo si všimne, že trpí depresivními příznaky, a to ještě dříve, než si to oni sami uvědomí.

Když váš partner trpí depresí, může se stát, že se začnete zabývat jeho výkyvy nálad a nevysvětlitelnou bolestí. Můžete mít pocit, že se s ním ve chvílích, kdy jsou nejintenzivnější, vezete na koni. Není vaší povinností trpět depresemi svého partnera. Pomůžete mu však tím, že rozpoznáte náznaky deprese ve vašem vztahu a vyzvete ho, aby vyhledal terapii. Protějšek tak znovu může získat pocit síly, motivace a skutečného zapojení do života.

Nejčastější příznaky toho, že váš partner trpí depresí

Pocity sklíčenosti, ztráta nadšení, výkyvy nálad, úzkost, abnormální spánkové vzorce, chuť k jídlu a kolísání hmotnosti, myšlenky na sebevraždu a smrt.

Beznaděj

Deprese je často doprovázena pocitem, že ze současné situace není východisko. Pocity bezcennosti, studu, neopodstatněné viny, nenávisti k sobě samému a rozčarování, jsou u lidí trpících depresí běžné. Jejich tón hlasu je negativní. Obtížně se zapojují do běžného života, a cítí se nuceni k tomu, aby vystoupili z temnoty, když prožívají tak intenzivní emoce.

Apatie

Lidé trpící depresí často ztrácejí zájem o věci a činnosti, které je dříve bavily. Příkladem mohou být koníčky, vztahy, společenský život, intelektuální zájmy, péče o sebe a dokonce i sex. Mohou mít pocit, že už nepoznávají sami sebe jako člověka, kterým kdysi byli, a nejsou schopni ovlivnit své vztahy s ostatními, činnosti, sami sebe nebo život obecně. Jedinci trpící depresí se mohou stáhnout do ústraní, vyhýbat se kontaktům a povinnostem, od kterých se nyní cítí izolováni.

Změny nálady

Deprese může způsobovat změny nálad, které nemusí být nutně způsobeny vnějšími faktory. Tyto změny mohou znamenat emoční extrémy od otupělosti nebo prázdnoty až po reaktivitu projevující se hněvem a nepřátelstvím. Je velmi důležité vzít v úvahu nejen to, jak nálady vašeho partnera kolísají v průběhu dne nebo týdne, ale také to, jak se kvalita jeho nálad změnila v průběhu času ve srovnání s tím, jak jste ho znali dříve.

Úzkost

Ačkoli deprese nemusí způsobovat úzkost a naopak, deprese a úzkost se často vyskytují současně. Váš protějšek může působit nervózně, neklidně, podrážděně a napjatě. Může se mu měnit tepová frekvence, dýchání a schopnost potit se. Partner může mít také kratší dobu pozornosti než obvykle, protože jeho myšlenky bloudí a má problémy s úsudkem. Může být rovněž náchylnější k obsedantním návykům, jako je konzumace narkotik nebo trávení nadměrného množství času na internetu.

Změněné spánkové vzorce

Pro partnera může být obtížné usnout, když pociťuje obavy a hlavou se mu honí velké množství myšlenek. Může trpět nespavostí, což ještě více ztěžuje zvládání každodenní tíhy zoufalství. Na druhou stranu mu deprese může způsobit celkové vyčerpání a nadměrnou spavost, takže je pro něj obtížné najít energii pro jakékoliv další povinnosti. Je tedy dobré sledovat aktuální spánkový režim vašeho partnera a pátrat po případných změnách oproti dřívějším zvyklostem.

Změny chuti k jídlu

Protože deprese ovlivňuje všechny aspekty života člověka, může se změnit i jeho přirozená chuť k jídlu. Může vést k přejídání jako mechanismu zvládání depresivních příznaků, nebo může vést k nechutenství, protože ztratí zájem a motivaci k udržení vlastní vitality. Deprese může být nakonec spojena s trávicími problémy, které nejsou vysvětlitelné jinými faktory. Všímejte si jakéhokoli neobvyklého přibývání nebo ubývání na váze, stejně jako změn v tom, jak váš partner jí.

Pokusy o sebevraždu a sebevražedné myšlenky

Sebevražedné myšlenky se nevyskytují u všech lidí trpících depresí, ale pokud se objeví, je to hlavní varovný signál. Lidé hledají řešení, jak ukončit svou bolest, což často souvisí s pocity beznaděje a s tím, že se řídí svými citovými prožitky. Tématu sebevraždy se ve společnosti obvykle vyhýbáme, ale to může u smutných lidí vyvolat ještě větší pocit odcizení a beznaděje. Sebevražedné myšlenky nebo zabývání se smrtí je třeba brát vážně v každém okamžiku. V této situaci je na místě vyhledat odbornou pomoc a podporu.

Jak můžete pomoci, když si všimnete příznaků deprese?

I když můžete být obrovskou pomocí prostřednictvím rozpoznání příznaků zoufalství svého partnera a poskytnutí soucitné pomoci, je vážně důležité, abyste nyní nebrali plnou odpovědnost za jeho uzdravení na svá bedra.

Naslouchejte mu. Udržujte si prostor pro věnování pozornosti svému partnerovi bez posuzování, abyste specifikovali, čím prochází, a čelili řadě důsledků izolace. Berte jeho myšlenky a emoce vážně, i když je pro vás těžké je snášet kvůli známé realitě.

Podporujte pomoc mimo domov. Vyhledejte mimořádné alternativy léčby deprese. Je velmi důležité, aby si váš protějšek uvědomil, že tímto těžkým obdobím nemusí procházet sám. Bez nátlaku mu dejte najevo, že existují možnosti pomoci.

Reagujte na naléhavé situace. Pokud partner vyhrožuje sebevraždou nebo jiným sebepoškozením, je na místě okamžitě zavolat lékařskou pomoc.

A co vy?

Nastavte si hranice. Čím lépe pochopíte, kde končí myšlenky a emoce vašeho partnera a kde začínají ty vaše, tím lépe.

Pečujte o sebe. Když se váš partner nachází v hlubinách zoufalství, je schopen upřednostnit svá přání a starosti před vším ostatním.

Zdroj: factrealationship.blogspot.com