Už deset let používám stejnou antikoncepci. Mám to změnit?

Přidat na Seznam.cz

Pokud používáte stejnou metodu antikoncepce roky, možná by vás zajímalo, zda by vám prospěla změna. Neexistuje žádný nedostatek možností, mezi kondomy, pilulkami a dlouhodobě působícími reverzibilními antikoncepčními prostředky, jako je implantát nebo nitroděložní tělísko a další – výběr je bohatý. Takže stojí za to často měnit vaši metodu? Nebo je v pořádku používat stejnou formu antikoncepce po delší dobu, pokud se zdá, že dělá svou práci?

„Obecně je naprosto v pořádku používat dlouhodobě konzistentní metodu antikoncepce,“ říká gynekoložka. „Není ‚špatné‘ držet se stejné antikoncepční metody po dobu mnoha let, zvláště pokud vám dobře funguje. Měli byste si však být vědomi potenciálních rizik – a být otevřeni provádění změn podle potřeby.“

Existují nějaká zdravotní rizika spojená s dlouhodobým užíváním antikoncepce?

Existují potenciální vedlejší účinky, které přicházejí s různými formami antikoncepce – ačkoli obecně antikoncepce nabízí více kladů než záporů, píše web Self.

Antikoncepce obsahující estrogen, stejně jako kombinovaná pilulka, kroužek a náplast, mírně  zvyšuje riziko krevních sraženin. Pro průměrného zdravého člověka je riziko malé. Aby se to uvedlo na pravou míru, existuje mnohem vyšší šance, že skončíte s krevní sraženinou během těhotenství nebo těsně po něm. Pokud máte v anamnéze krevní sraženiny nebo zvýšené riziko krevních sraženin v důsledku  kardiovaskulárních onemocnění nebo genetických poruch krevní srážlivosti, celkové riziko může být vyšší a váš lékař vám pravděpodobně doporučí jinou formu antikoncepce. 

Podle National Cancer Institute (NCI) je navíc dlouhodobé užívání pilulky spojeno s mírným zvýšením rizika rakoviny prsu a děložního čípku. Pokud máte obavy, doporučuje se prodiskutovat vaši antikoncepci s vaším lékařem, zejména pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu nebo děložního čípku.

Antikoncepce má také potenciální rizika spojená s dlouhodobým užíváním. Injekce obsahující pouze progestin může být doporučena lidem, kteří nemohou používat antikoncepci na bázi estrogenu. Injekce ovšem může způsobit významnou ztrátu minerální hustoty kostí a ztráta kostní hmoty se zvyšuje, čím déle člověk lék užívá.

Nežádoucí účinky antikoncepce

Téměř každá  metoda antikoncepce má potenciální vedlejší účinky. U metod, které zahrnují estrogen, jako jsou pilulky, náplasti nebo prsteny, mezi nejčastější vedlejší účinky patří nepravidelné menstruační krvácení nebo špinění, citlivost prsou, bolesti hlavy, nevolnost, změny nálady a nadýmání. Někteří lidé mohou pociťovat křeče nebo změny krvácení s implantátem. Měděné nitroděložní tělísko, jediné nehormonální nitroděložní tělísko, může způsobit špinění mezi menstruacemi, nepravidelnou menstruaci nebo silnější či delší menstruaci. Injekce může způsobit podobné vedlejší účinky jako antikoncepce obsahující estrogen, plus nepravidelnou menstruaci. 

Pokud máte neobvykle  silné nebo přetrvávající vaginální krvácení, silné bolesti hlavy, křeče nebo bolesti – nebo jakýkoli jiný vedlejší účinek, který vás znepokojuje – a jste si zcela jisti, že za to může vaše antikoncepce, je čas prozkoumat další možnosti.

Zažili jste změnu ve svém zdravotním stavu

Pokud se váš zdravotní stav změní, možná budete muset upravit antikoncepci. Zvýšený krevní tlak, migréna nebo diagnóza krevních sraženin, mrtvice nebo rakoviny může naznačovat potřebu změny metody. 

Některé léky mohou mít interakce, které by mohly snížit účinnost vaší antikoncepce. Například léky předepsané k léčbě záchvatů nebo epilepsie, jako je topiramát. Pokud má vaše současná metoda antikoncepce potenciální interakci s novým lékem, může být vhodný čas vyzkoušet něco nového.

Vaše antikoncepce selhala

Dobrá známka toho, že potřebujete novou metodu antikoncepce je, že vaše současná vám selhala. Antikoncepci jste používali a přesto otěhotněli. V některých případech může být selhání způsobeno nemožností užívat přípravek podle doporučení; v jiných případech může dojít k selhání navzdory dokonalému nebo téměř dokonalému použití.  

Žádná antikoncepce není 100% účinná. Pokud otěhotníte během antikoncepce, promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, proč tato metoda selhala, abyste si mohli vybrat metodu, která je pro vás vhodnější.

Existují nějaká rizika při změně metod antikoncepce?

Ve většině případů přechod z jedné metody antikoncepce na druhou nepřináší žádná vážná rizika. Jen se ujistěte, že váš lékař má všechny vaše aktuální zdravotní údaje, abyste nepřecházeli na metodu, která pro vás není vhodná.

Některé nežádoucí účinky, jako je nepravidelná menstruace, jsou normální, když změníte druh antikoncepce. Jsou to prostě případy, kdy se vaše tělo přizpůsobí nové metodě, což může trvat šest až osm týdnů.

Zdroj: Self, National Cancer Institute – výzkum