Věděli jste, že meloun je bohatý na vitamin C a kyselinu listovou?

Přidat na Seznam.cz

Meloun pochází z Afriky, do Španělska se dostal díky Arabům a později se rozšířil do zbytku Evropy a Asie. Dnes se konzumuje po celém světě. Hlavními pěstitelskými zeměmi jsou Čína, Turecko, Indie, Španělsko, Spojené státy, Japonsko, Itálie a Francie, i když se velmi dobře pěstuje i v tropických zemích a v mírném podnebném pásmu, protože má rád slunce a teplo, píše server Metro World News.


Meloun je jednoletá, mírně sametová popínavá rostlina z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), do které patří i zelenina jako dýně a okurka.

Druhy melounů a jejich živiny

Podle časopisu o potravinách a zdraví Cuerpo Mente existuje mnoho druhů melounů podle jejich původu, tvaru, barvy, chuti a struktury. Na trhu je k dostání široká škála melounů, ale nejběžnější jsou:

Žlutý med: má oválný tvar, hladkou a tenkou žlutou slupku. Dužina je světle zbarvená. Je velmi sladká a její dužina je masitá a šťavnatá.
Tendral de Elche: Jeho kůra je tmavá, silná a drsná. Má oválný tvar, sladkou chuť a je velmi vodnatý.


Cantaloupe: má oranžovou dužinu, velmi drsnou slupku a je velmi aromatický.

Galia: je kulatá a malá, s hladkou kůží a jakoby drsným pletivem velmi světlé barvy. Pevná a aromatická dužina může být zelená nebo oranžová.

Charenté: jeho vnější vzhled je podobný vzhledu melounu. Dužina je oranžová, aromatická a velmi chutná.
Ze všech těchto druhů patří melouny cantaloupe k nejvýživnějším. Denní dávku vitaminu C zajišťuje porce 250 gramů.

Stejně tak 250 gramů melounu pokrývá 40 % denní potřeby kyseliny listové, 30 % vitaminu A, 21 % draslíku, 12 % vitaminu B1 a 10 % hořčíku. Dodává také fosfor a vitaminy B2 a B3.

Zdroj: Metroworldnews.com