Vysoce zpracované potraviny, jako jsou sušenky a hranolky, jsou stejně návykové jako tabák, tvrdí vědci

Přidat na Seznam.cz

Vysoce zpracované průmyslové potraviny, jako jsou balené sušenky a bramborové lupínky, mohou být návykové, tvrdí vědci v novém článku v časopise Addiction. Zatímco některé minulé studie podpořily kontroverzní koncept závislosti na jídle, autoři studie jsou první, kdo tvrdí, že takové závislosti jsou možné, pomocí vědeckých standardů stanovených pro tabákové výrobky.

Označení určitých potravin jako návykových může podle vědců dohnat výrobce k odpovědnosti a zlepšit léčbu lidí, kteří se cítí bezmocní vůči potravinám, jako jsou koblihy a hranolky. 

V případě tabáku společnost reagovala rychle a začaly vznikat motivované postupy v oblasti veřejného zdraví, které zahrnovaly přidání varovných štítků na obaly, omezení reklamy a ekonomické pobídky k vyhýbání se tabákovým výrobkům, píše magazín Insider

To vedlo k jednomu z největších vítězství v oblasti veřejného zdraví v moderní době a zachránilo miliony životů. Vzhledem k rozsáhlým nákladům na veřejné zdraví souvisejícím s vysoce zpracovanými potravinami by bylo na místě vidět podobné přístupy ke změně potravinářského prostředí, kterému dominují vysoce zpracované potraviny, které tlačí své zisky a upřednostňují je před zdravím lidí.

Tabák a nezdravá jídla mají podobné vlastnosti 

Aby došel k závěru, Gearhardt, psycholog, který se věnuje léčbě potravinových závislostí, se podíval na kritéria, která používal i k identifikaci cigarety. Tu označil za návykovou v roce 1988, když napsal, že

„cigarety způsobují nutkavé užívání, vedou ke změně nálady, vyvolávají intenzivní chutě a jsou velmi posilující.“

Gearhardt bod po bodu předložil důkazy, která naznačují, že vysoce zpracované potraviny splňují všechna kritéria.

Například tvrdí, že skutečnost, že většina lidí nadále konzumuje takové potraviny, i když čelí vážným zdravotním následkům souvisejícím se stravou, jako je například cukrovka, je důkazem toho, že tyto potraviny mohou vyvolat nutkavé užívání. 

Pokud jde o účinky vysoce zpracovaných potravin na změnu nálady, autoři studie poukazují na výzkum, který ukazuje, že sladkosti vedou k pocitům „euforie“ a že nezdravá jídla vyvolávají dopaminovou reakci v mozku podobně jako tomu je u nikotinu.

„Vidíme, že lidé používají tabákové výrobky a tyto potraviny z mnoha stejných důvodů – ke snížení negativní nálady a ke zvýšení pozitivní nálady – a míra, do jaké tyto látky náladu mění, je extrémně podobná,“ říká Gearhardt. 

Výzkum ukazuje, že touhy po těchto potravinách, jako jsou například brambůrky, sušenky, nebo čokoláda, aktivují podobné mozkové dráhy jako jiné návykové látky.  

Zdroj: Výzkum, Studie, Addiction, Insider