Hubnutí je cesta, která může mít vždy reálný cíl

Přidat na Seznam.cz

Ujasněte si, co je váš konkrétní cíl. Což znamená, že si neřeknete pouze to, že byste měly začít cvičit, případně se hýbat více, ale jasně stanovit, že se do toho pustíte například 3 krát týdně. Váš plán by měl mít dosažitelný charakter.

Reálné – takové by měly být vaše cíle

Ať už vám jde o snížení hmotnosti, zlepšení vaší kondice nebo jenom zpevnění vašeho těla, mějte na paměti, že za týden až dva si tento cíl ze seznamu přání jednoduše neodškrtnete. Všechno chce čas a má své měřítko.

1. Plánujte

Když si rozvrhnete váš cvičební plán do celého měsíce tak, abyste si našly čas i na volno časové aktivity, pracovní záležitosti nebo rodinu, nebude vás trénink omezovat natolik, abyste z něho vycouvaly. Vyčleňte si v prvním měsíci třeba 10 dní, kde si do vašeho kalendáře zaznamenáte, že je čas na pohyb. Po splnění tohoto plánu si další měsíc přidejte třeba další 3 – 4 dny.

2. Začněte kardiem

Budování kardiovaskulární vytrvalosti zlepšuje zdraví kostí, srdce a imunitního systému a zároveň snižuje riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu,“ říká pro Health ředitelka koučování.

Zvládnete uběhnout jeden kilometr? Možná vás překvapí, že i na první dobrou. Pokuste se v prvním týdnu uběhnout jeden, v druhém dva a na konci měsíce 4 kilometry v nepřetržitém tempu. Pokud se na to necítíte, přidávejte si po týdnu zpočátku jenom 500 metrů. Nezaměřujte se ovšem na rychlost, ale snažte se udržet stálé „udýchatelné“ tempo.

3. Změna vede k poznání

Nejlepší cvičení je to, u kterého vydržíte. To znamená, že byste měly vyzkoušet každý týden jiný druh tréninku a cvičení. Jedině tak nejlépe poznáte, co je vašemu tělu blízké, s jakým druhem pohybu se dovedete nejlépe ztotožnit a co vás jednoduše baví. „Střídání tréninků navíc procvičuje nové svaly, takže je pravděpodobnější, že se dočkáte výsledků,“ tvrdí certifikovaná manažerka osobního tréninku.

4. Odpočinek má stejnou váhu jako pohyb

Snadno se může stát, že se dostanete do situace, kdy budete toužit po rychlém a očividném výsledku, což bude mít na svědomí, že své tělo budete tlačit do každodenní aktivity. Odpočinek však potřebují i vaše svaly! A to proto, aby mohly zesílit. Dva dny volna týdně zní jako přijatelný reálný cíl, nemyslíte?

5. Deset až patnáct minut protahování

Finále tréninku nekončí vyplazením jazyka a lehem na zem. Protahování po cvičení zvyšuje flexibilitu, zlepšuje rozsah pohybu a snižuje záněty. A to vše pomáhá předcházet zraněním. „Během protahování nezapomeňte zhluboka dýchat a nikdy se nepřepínejte až do bolesti,“ říká odborník.

„Když se vám podaří vystoupit ze své komfortní zóny a držet se vašeho cíle, uděláte opravdu pozoruhodný kus práce,“ doplňuje.

Zdroj: Health, redakce