Jak se vyhnout bolestem zad při sedavém zaměstnaní

Přidat na Seznam.cz

Všichni jsme se s tímto problémem někdy setkali ať už kvůli sedavému zaměstnání, nebo při sportu či po úrazu. Bolesti zad u lidí, kteří pracují každý den v sedě, jsou nejčastější problematikou a činí nás nezdravými. V tomto článku se zaměříme, co dělat, abychom bolesti předešli, píše WeckMethod.

Rady, jak můžeme předejít bolestem zad

1. Nehrbte se, udržujte správné držení těla, jak při chůzi, tak v sedě. Pokud se totiž často hrbíte, tak vás budou bolet záda více, především v oblasti hrudníku a šíjí.

2. Když jste v práci, tak raději vstaňte, pokud si potřebujete promluvit se svými kolegy. Docílíte tak lepší komunikace o úkolech místo posílání e-mailových zpráv a hlavně nebudete pořád sedět. Vašim zádům se na chvilku uleví.

3. Udělejte si krátkou přestávku nebo využijte možnost polední pauzy a vyjděte z kanceláře, projděte se. Pokud pracujete v kancelářském parku, zaparkujte dál a dojděte to pěšky, každý kousek aktivity navíc se počítá. Čerstvý vzduch vám pročistí hlavu a přeorientuje vaši duševní energii. I když je venku zima, tak získáte trochu vitamínu D ze slunce a zlepší se vaše pohoda.

4. Během práce se často protahujte. V kanceláři je obzvláště vhodné protahování břišních svalů ve stoje, kdy stojíte s nohama ve vzdálenosti na úrovni boků, zvednete ruce přímo nad hlavu a mírně se zakloníte, abyste protáhli břišní svaly a záda.

5. Dbejte na správné sezení u stolu, aby bylo ergonomicky optimalizované. V ideálním případě by horní část obrazovky měla být ve výšce vašich očí a vaše ruce by při psaní měly svírat úhel 90 stupňů. Také zkuste požádat o náhlavní soupravu, tedy sluchátka s mikrofonem, abyste při psaní a hovoru nemuseli držet telefon mezi krkem a ramenem. To vám akorát škodí. Další způsob, jak předcházet bolestem zad při sezení, je používání bederního polštáře na židli nebo postačí i srolovaný ručník. Nezapomeňte si také zajistit správnou výšku a sklon u židle.

6. Vyrovnejte nerovnováhu jádra a najděte si čas na protažení páteře nebo vytvoření extenze, ta se provádí prostřednictvím ohýbání zad. Doma či v posilovně si můžete také lehnout na fyziologický míč nebo provádět protahovací cviky, jako je například pozice Cobra v józe a mnoho dalších.

Mimo dodržování těchto rad si ještě můžete dopřát příjemnou relaxaci a odměnu za provedenou práci. Zajděte si čas od času na masáž, která vám může od bolesti hodně pomoci, nebo zkuste saunu, kde se vám svaly prokrví a uvolní. Existuje spousta možností, jak lze odbourat bolest zad a nebo šíjí a je na vás, co si vyberete a bude vám nejvíce vyhovovat.

Zdroj: redakce, WeckMethod