Historie perníčků: Pocházejí už ze starověkého Řecka a byly používány k obřadním účelům

Přidat na Seznam.cz

Perník a jeho tvary mají dlouhou historii. Raná podoba perníku pochází od starých Řeků a Egypťanů, kteří ho používali k obřadním účelům. V Evropě se perník objevil v 11. století, kdy křižáci přivezli zázvor z Blízkého východu, aby s ním šlechtičtí kuchaři mohli experimentovat.

Perník v Evropě

Raný evropský recept na perník se skládal z mletých mandlí, strouhanky, růžové vody, cukru a samozřejmě zázvoru, líčí TheSpruceEats. Výsledná hmota se lisovala do dřevěných forem. Tato vyřezávaná umělecká díla nesla podobizny nových králů, císařů a královen nebo náboženské symboly. Hotový koláček mohl být ozdoben jedlou zlatou barvou nebo bílou polevou, aby vynikly reliéfní detaily.

V 16. století Angličané nahradili strouhanku moukou a přidali vejce a sladidla, čímž vznikl lehčí výrobek. První perník se připisuje královně Alžbětě I., která obdarovala hosty perníkem upečeným podle své podoby. Perník převázaný stuhou byl oblíbený na jarmarcích a při výměně se stal symbolem lásky.

Perník dnes

Perník je pečená sladkost obsahující zázvor a někdy skořici, hřebíček, muškátový oříšek, kardamom a anýz a slazená libovolnou kombinací hnědého cukru, melasy, světlého nebo tmavého kukuřičného sirupu nebo medu.

Může mít podobu tenkých, křehkých sušenek, jako jsou anglické snaps, polské pierniczki, české perníčky, ruské pryaniki, chorvatské licitars, skandinávské pepparkakor a holandské speculaas vykrajované do srdíček nebo jiných nápaditých tvarů.

Perníkem může být také tmavý  koláč nebo placka, která se často polévá citronovou polevou. Třetí podobou perníku je dnes cukroví ve tvaru domečku, které se vyrábí z perníkového těsta.

Perníkové chaloupky

Perníkové chaloupky se v Německu staly populární poté, co bratři Grimmové v 19. století vydali svou sbírku pohádek, jejíž součástí byl i Jeníček a Mařenka. První němečtí osadníci přinesli tuto tradici lebkuchenhaeusle (perníkové chaloupky) do Ameriky.

V Británii se perníčky nikdy neujaly tak jako v Severní Americe, kde lze nalézt několik výjimečných příkladů.

V prosinci 2001 se pekaři v polské Toruni pokusili překonat zápis v Guinnessově knize rekordů o největší perníkovou chaloupku v historii. V polském Štětíně ho vyrobili ze 4 000 bochníků perníku ve tvaru cihly, které měřily přes 3 metry na výšku. Výroba trvala týden a spotřebovalo se na ni 6 000 vajec, tuna mouky a 250 kilogramů ztuženého tuku.

Zdroj: thespruceeats.com