Kimchi: Velmi zdravá a výtečná korejská pochoutka

Přidat na Seznam.cz

Kimchi (čte se ,,kimči“) je víc než jen chutné asijské jídlo. Je to kulturní poklad korejské kuchyně, navíc nakládané kvašené zelí je skutečnou střevní potravou, a proto je považováno za elixír zdraví. Není divu, že kimchi je nyní na sociálních sítích v módě a je oslavováno jako superpotravina. Píše o tom web Myself.

Bakterie mléčného kvašení, které vznikají při kvašení potravin, jsou požehnáním pro střevní flóru a imunitní systém. To nás přivádí ke kimchi, pikantnímu kvašenému zelí. Takříkajíc kysané zelí Asiatů. Klasika korejské kuchyně plná vitamínů, živin a probiotik. A navíc chutná opravdu výborně.

Co je kimchi?

Když se u nás mluví o kimchi, obvykle se tím myslí pikantní nakládané čínské zelí. Korejci však kimchi připravují téměř ze všech druhů zeleniny, včetně sezamových listů, jarní cibulky, okurek a chilli. Podává se téměř ke všem pokrmům a neexistuje JEDEN recept. Na kimchi existují stovky a tisíce receptů. Každý region, každá vesnice má svůj tradiční recept na kimchi, často dokonce každá rodina.

Recept na kimchi

Kimči si samozřejmě můžete vyrobit i sami. Kromě mnoha variant zde uvádíme jednoduchý základní recept na kimči, který si můžete upravit podle vlastních představ a chuti.

Složení:

  • přibližně 1000 g čínského zelí (1-2 hlávky)
  • 200 g strouhané ředkvičky, nejlépe japonské ředkvičky daikon
  • 3 jarní cibulky nakrájené nadrobno
  • 375 ml vody
  • 4 lžíce soli (přibližně 200 g)
  • 2-4 lžíce gochugaru (korejské chilli)
  • 4-5 lžic sladké mleté papriky
  • 1 1/2 lžíce sójové omáčky tamari
  • 25 g zázvoru, nasekaného
  • 1-2 stroužky česneku

Příprava:

Pro přípravu nálevu na kimchi smíchejte sůl a vodu ve velké míse nebo hrnci. Čínské zelí omyjte, nakrájejte na kousky a přidejte do nálevu. Vše dobře promíchejte rukama a přitlačte k sobě tak, aby byly všechny kousky zelí rovnoměrně pokryty. Listy zatěžkejte talířem. Poté musí zelí stát při pokojové teplotě přibližně 6 až 8 hodin.

Zelí slijte, 250 ml nálevu na kimchi dejte stranou a nechte alespoň 15 minut odkapat. Ředkvičky omyjte, oloupejte a nakrájejte na kousky. Vložte do mísy, smíchejte s 1 lžící soli a nechte 30 minut stát, vodu odstraňte. Jarní cibulku očistěte, omyjte a nakrájejte na kolečka. Smíchejte nakrájený zázvor, stroužky česneku, kolečka cibule, ředkvičky a koření. Poté koření dobře zapracujte do kousků zelí. V případě potřeby přidejte ještě trochu soli.

Směs kimči nalijte do horkých vymytých sklenic, nechte prostor až po horní okraj a vše dobře přitlačte k sobě, aby unikly případné vzduchové bubliny. Zelí zalijte nálevem z kimči, který jste si odložili stranou, a nechte u horního okraje prostor (asi 5-6 cm u sklenice). Zelenina musí být na konci rovnoměrně pokryta tekutinou, nic nesmí vyčnívat. V případě potřeby ji zatěžkejte závažím a přitlačte.

Zelenina musí nyní kvasit ve sklenici na místě bez přímého slunečního záření, lehce přikrytá, po dobu 7 až 14 dní při pokojové teplotě. Nejlépe je pravidelně kontrolovat, zda je zelí stále pokryté nálevem. Usazeniny jako pěna a krémové kvasinky jsou normální.

Přibližně po týdnu můžete kimchi poprvé ochutnat. Jakmile kimchi získá požadovanou chuť (čím delší je doba fermentace, tím intenzivnější je chuť), nádoby uzavřete a uložte do chladničky. Kimchi lze uchovávat v chladu přibližně 9 měsíců.

Zdroj: Myself.de