Potřebujete zhubnout? Zkuste fenomén dnešní doby – veganství

Přidat na Seznam.cz

Čím dál tím častěji se o tom mluví. Někdo to odsuzuje, někdo tím žije. Ať už patříte mezi příznivce veganství nebo ne, jedno se tomuto životnímu stylu musí nechat – pro naše tělo dokáže být prospěšný, jak nedávno zjistili vědci, informuje SciTechDaily.

Podle nedávného výzkumu Physicians Committee for Responsible Medicine, který byl publikován v Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, se zjistilo, že veganská strava může dopomoci k nižší hmotnosti. Může za to zvýšená konzumace luštěnin a snížený příjem masa, ryb a drůbeže.

„Náš výzkum ukazuje, že nejlepším způsobem, jak zlepšit kvalitu svého zdraví, je zdokonalit kvalitu potravin, které jíte,“ říká doktorka Hana Kahleová, ředitelka klinického výzkumu ve Physicians Committee a jedna ze studií. „To znamená vyhýbat se živočišným produktům a jíst veganskou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, obiloviny a fazole.“

244 lidí s nadváhou, kteří se účastnili 16týdenní studie, bylo náhodně rozděleno do dvou skupin: bez dietní úpravy a ti, kteří drželi nízkotučnou veganskou stravu, jež se skládala ze zeleniny, obilovin, luštěnin a ovoce, aniž by byly omezeny kalorie. Výzkumníci sledovali hmotnost tělesného tuku, citlivost na inzulín a kvalitu stravy. Do konečné analýzy dat bylo zahrnuto 219 lidí, kteří dokončili celou studii a zaslali své konečné dietní záznamy.

Výborné výsledky

U druhé skupiny nedošlo k žádným změnám, za to účastníci veganské stravy ztratili v průměru necelých 6 kg a 4 kg tukové hmoty a byla u nich zaznamenaná lepší citlivost na inzulín. Ve skupině veganů byl zvýšený příjem ovoce, luštěnin, masových alternativ a celozrnných obilovin.

Kvalita stravy veganské skupiny, měřená skóre Alternative Healthy Eating Index-2010 (AHEI), se také zvýšila v průměru o 6 bodů, na rozdíl od druhém skupiny, která neprovedla žádnou změnu stravy. AHEI vyvinuli vědci z Harvardské školy veřejného zdraví, aby identifikovali stravovací vzorce spojené s nižším rizikem chronických onemocnění. Index se skládá z potravin, které je třeba jíst častěji, jako je ovoce a zelenina. Také obsahuje jídlo, které je třeba jíst méně často, jako je červené a zpracované maso. Čím vyšší je skóre AHEI, tím nižší je riziko chronického onemocnění.

Zdroj: SciTechDaily