Škodí pikantní jídlo vašemu zdraví? Zjistěte to s námi

Přidat na Seznam.cz

Pikantní jídlo je oblíbené a milované po celém světě, protože má přímé účinky na ty, kteří se s ním setkají! Je úžasné pomyslet na to, co s lidmi dokáže udělat malá zelenina – chilli. Na čem však závisí pocit pikantnosti? Je její konzumace nebezpečná, nebo naopak zdraví prospěšná? Na čem závisí žhavost a na čem závisí pocit „pikantnosti“?

Je to reakce našeho těla na některé látky obsažené v pálivých potravinách (například kapsaicin v chilli papričkách, piperin v pepři, alicin v česneku a gingerol v zázvoru), které více či méně povrchově dráždí konce nervových vláken zodpovědných za přenos pocitu bolesti do mozk.. Tato reakce je ve skutečnosti podobná reakci, která by nastala, kdyby byly vystaveny teplotě 43 °C!

Šťastná pepřová horečka?

Reakce mozku je okamžitá a odpovídá zvýšenému prokrvení postižených tkání, což způsobuje pocení a návaly horka.
V nejextrémnějších případech, tj. když bolest způsobená kořeněním začne být příliš velká, může dojít k jevu známému jako pepřová horečka. Mozek, který vnímá tento akutní pocit bolesti a neúčinnost dříve zavedených opatření, uvolňuje endorfiny.
Endorfiny jsou také známé jako „hormon štěstí“, a proto lidé, kteří zažívají pepř, zažívají pocity radosti a štěstí. Bláznivé, že?

Pozitivní účinky kořeněných jídel6

Kořeněná jídla mají ve správném množství velmi pozitivní účinky na zdraví, mezi které patří:

Zlepšení trávení díky stimulaci žaludeční sekrece
Zlepšení zdraví zubů díky zvýšenému slinění
Stimulace metabolismu prostřednictvím zvýšeného prokrvení některých svalových tkání.
dekongesce dýchacích cest v důsledku mukolytického účinku (rozhodující je opět zvýšené prokrvení).
Pokud však máte citlivý žaludek, omezte konzumaci kořeněných jídel nebo pokrmů, aby vás nepálila žáha nebo nedošlo k horším situacím (průjem, morroidy apod.).
Tím však výhody kořeněných jídel rozhodně nekončí; kdybychom vám například řekli, že je vhodné jíst (také) kořeněná jídla, abyste zhubli…

Zdroj: tribugolosa