Za co můžete vyměnit maso? Zkuste těchto 6 alternativ

Přidat na Seznam.cz

Pokud se chcete stravovat vegansky nebo vědomě jíst méně masa, v supermarketu najdete mnoho alternativ! Máme pro vás seznam nejoblíbenějších náhražek masa podle webu Myself, od tofu přes tempeh až po jackfruit. Inspiraci pro pokrmy zde najdou i vegetariáni. Tyto potraviny jsou skvělou náhradou masa a chutnají výborně!

Jackfruit (chlebovník)

Správně připravené a ochucené plody stromu svou vláknitou konzistencí připomínají kuřecí maso. Díky tomu je chlebovník velmi oblíbenou alternativou masa pro vegetariány a vegany, kteří ho používají jako náhražku masa v guláších a kari pokrmech, masových kuličkách, a dokonce i jako trhaný chlebovník v hamburgerech.

Chlebovník dnes seženete v každém dobře zásobeném bioobchodě nebo asijském marketu. Můžete si je koupit buď čerstvé, nebo nakládané v konzervách či jako mražené potraviny.

Tofu

Základem tofu jsou sójové boby, které se nejprve rozmačkají. Do kaše se pak při zahřívání přidává koagulant, který způsobí její flokulaci, čímž vznikne jakýsi „sójový tvaroh“, který obsahuje mimo jiné kyselinu listovou, draslík, vápník a vitaminy skupiny B. Aby bylo možné použít tento základ tofu jako náhražku masa, je dehydratován a slisován dohromady. Tofu je nízkokalorické a má neutrální chuť. Proto nemusíte příliš šetřit solí, pepřem, bylinkami ani chilli. S trochou kreativity můžete vykouzlit všestranné pokrmy. Tofu je také jednou z potravin s obzvláště vysokým obsahem železa!

Tempeh

Tempeh pochází z tradiční indonéské kuchyně. Při výrobě masové alternativy se namočené sójové boby uvaří, oloupou, znovu na jeden den namočí a poté smíchají s ušlechtilou plísní. Během fermentace, která trvá jeden až dva dny, se zrna promění v jakousi pevnou hmotu. Tempeh má pevnější konzistenci a více chuti než tofu. Díky procesu fermentace je sójový produkt obzvláště snadno stravitelný. Tempeh obsahuje také velké množství vlákniny, hořčíku, draslíku a fosforu. Tempeh se dá dobře koupit v bioprodejnách. V supermarketech je však k dostání i mnoho zpracovaných náhražek masa z tempehu, včetně pečených placiček nebo veganských eskalop.

Lupinový protein

Lupina patří do stejné čeledi jako hrách nebo podzemnice olejná a roste v mnoha německých zahradách. Rostlina je však nejen krásná na pohled, ale stále častěji se využívá i v potravinářském průmyslu. Je to proto, že semena sladké lupiny mají nižší obsah tuku než sója, ale obsahují stejně kvalitní bílkoviny, v nichž jsou obsaženy všechny esenciální aminokyseliny.

Na rozdíl od sóji, která často pochází ze Severní a Jižní Ameriky nebo Asie, se lupina pěstuje i v Německu. Aby se ze semen lupiny získala potrava, musí se nejprve vylisovat. Do vzniklých „lupinových vloček“ se přidává voda, aby se rozpustily bílkoviny z rostlinných vláken. Výsledkem je lupinová mouka, kterou lze následně zpracovat na lupinové mléko, výrobky podobné tofu nebo koktejly, jogurty či náhražky masa. Kromě tofu z lupiny nebo tempehu z lupiny jsou v supermarketech nebo obchodech s biopotravinami k dostání například jogurty, mleté maso nebo hamburgerové placičky na bázi lupinové bílkoviny.

Seitan

Na rozdíl od tofu nebo tempehu se seitan nevyrábí ze sójových bobů, ale z vody a pšeničné mouky, z níž byl vymyt škrob. Seitan si můžete koupit v obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech s biopotravinami, ale snadno si ho vyrobíte i sami. Z lepku, bílkoviny pšenice, špaldy a dalších obilovin, spolu se studeným vývarem a kořením se připraví těsto, které se uvaří v pikantní marinádě. Na rozdíl od sójových výrobků není seitan vhodný pro osoby s nesnášenlivostí lepku (celiakií).

Luštěniny

Chutnou a výživnou náhražkou masa jsou všechny druhy luštěnin, které lze použít do různých pokrmů. Fazole, čočka nebo cizrna obsahují málo tuku, hodně bílkovin a vlákniny a jsou vhodné například pro přípravu smažených jídel. Lze je také kombinovat s tofu. Správně ochucené zeleninové placičky mohou chuťově snadno konkurovat steakům a klobásám a jsou mnohem zdravější než masová verze.

Zdroj: Myself.de