Cítíte se vyhořelá? 5 varovných signálů, které nemůžete ignorovat

Přidat na Seznam.cz

Nežádoucí úbytek hmotnosti, ztráta síly či přetrvávající dušnost. I tyto symptomy mohou být předzvěstí vyhoření. Hrozí to i vám?

Zjistěte, jak rozpoznat 5 nejčastějších příznaků dříve, než dojde k nervovému kolapsu a předejděte tak zbytečným problémům. Pomohou vám změny v denní rutině, doplňky stravy „na nervy“ nebo něco jiného?

1. Zmatek v hlavě
Prvním a jedním z nejčastějších příznaků vyhoření bývá výrazná změna chování. Ta je často zapříčiněna neschopností soustředit se, udržet pozornost a skutečností, že máte neklidné nervy. Stav často doprovází nervozita a nevysvětlitelné výbuchy hněvu i kvůli zdánlivě bezvýznamným věcem (dopravní zácpa, telefonát, nepořádek v bytě).

Tip: Relax uklidí nepořádek v hlavě
Není nic špatného na tom, když si dopřejete odpočinek od práce, povinností, rodinných problémů. Docílit toho můžete: pravidelným cvičením – pomůže odbourat stres, lépe vás naladí a povzbudí tvorbu „hormonů štěstí“. Doplňky stravy na pevné nervy – podporu duševního zdraví a psychické činnosti vám mohou zajistit bylinky jako meduňka lékařská, kozlík lékařský. K dobré náladě přispívají také vitaminy C a B6. Zaměřte se proto na doplňky stravy, které je obsahují.

2. Hubnutí (proti vaší vůli)
Ztratit pár kilo „jen tak“ je snem většiny žen, ale v tomto případě bychom měli být na pozoru. Přijít o větší množství váhy jen proto, že jsme na pokraji nervového zhroucení, není ten nejlepší důvod. Vlastně vůbec není dobrý. Pokud jste zaznamenali v posledních měsících výraznější úbytek váhy a nesnažili jste se o něj, poraďte se se svým lékařem.

3 .Ne a ne usnout?
Problémy s usínáním nebo časté probouzení během noci, svědčí o nízké kvalitě spánku. A nízká kvalita spánku se rovná i nízké kvalitě dne, který po něm následuje. Jak se nízká kvalita spánku projevuje?

  • usínání vám trvá déle než 30 minut,
  • probouzíte se vícekrát během noci,
  • nemůžete po probuzení usnout i déle než 20 minut,
  • ráno se probouzíte s únavou.

Tip: A co tak zkusit přírodní čaje a bylinné doplňky?
Vyhoření může být příčinou, že se skutečně nemůžete vyspat. Co v tomto případě můžete podniknout, je: uvařit si skutečný protistresový elixír ve formě čaje – budete překvapeni, jak mnoho dokáže změnit obyčejný šálek tekutiny se správným složením. Sáhnout po přírodních doplňcích výživy na spaní – měly by obsahovat zejména třezalku, meduňku lékařskou, či kozlík.

4. Dušnost
Zadýchat se při fyzické činnosti je běžná věc. Pokud se vám však do běžné denní rutiny vkrádá dušnost bez opodstatnění, může znamenat větší problém a měli byste mu věnovat patřičnou pozornost. Rovněž může být výstrahou před kolapsem.

Tip: Hlavně plynule a pomalu dýchejte
Uvolněte se a nepodléhejte panice. Snažte se několikrát zhluboka nadechnout, dokud nebudete dýchat plynule a pomalu. Zopakujte si to vícekrát během dne.

5. Bolest na hrudi, náhlá ztráta zraku nebo silné bolesti v oblasti břicha
Každý z vyjmenovaných symptomů vyžaduje okamžité přivolání lékařské pomoci bez zbytečného otálení, protože mohou být zdraví (i život) ohrožující.

Jakmile máte pocit, že se vám život vymyká mimo kontrolu a že na to nestačíme, vyhledejte odbornou pomoc. Nebo alespoň blízkého člověka. Vyhoření je závažný problém a není hanba o tom mluvit.