Co je to sexuální frustrace a jak s ní bojovat?

Přidat na Seznam.cz

Dobrý sex (ať už se jedná o sex se sebou samým, nebo o sex s partnerem) je jedním z největších životních potěšení. Pokud se však přistihnete, že cítíte úzkost, vztek nebo nespokojenost kvůli množství sexu, který nemáte, nejste sami. Ukazuje se, že sexuální frustrace je velmi reálná a je mnohem častější, než si myslíte, píše magazín Cosmopolitan.


I když pojem sexuální frustrace není „oficiální“ diagnózou v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch (DSM), zažívá ji mnoho lidí. Sexuální frustrace je charakterizována pocity nespokojenosti, úzkosti, hněvu a dokonce i deprese v důsledku neuspokojených sexuálních potřeb. Vyskytuje se, když máte očekávání týkající se sexu a ten není naplněn.

Vzhledem k tomu, že přání, potřeby a touhy lidí se v průběhu života mění a mění, je celkem logické, že se v určitém okamžiku můžete cítit sexuálně frustrovaní. Ať už je to jakkoli, pokud vaše sexuální potřeby nejsou uspokojeny, pocit sexuální frustrace je velmi reálným důsledkem, takže vaše pocity jsou oprávněné.


Co je vlastně sexuální frustrace?

Protože sex a citová intimita mohou jít často ruku v ruce, pokud někdo pociťuje nerovnováhu mezi svými sexuálními potřebami a skutečným sexuálním uspokojením, může se začít cítit sexuálně frustrovaný. Sex je příležitostí k sebevyjádření, citovému spojení a fyzickému potěšení. Lidé, kteří se cítí sexuálně frustrovaní, často popisují, že se ve vztahu cítí osamělí a izolovaní.“

Ačkoli sexuální frustrace může potkat lidi všech pohlaví, u každého se může projevovat trochu jinak. Typicky u žen se sexuální frustrace objevuje kvůli tomu, že jejich partneři nevědí, jak je uspokojit, nebo nejsou ochotni sexuálně experimentovat. Sexuální frustrace je spíše „emocionální stav“ než ten fyzický.

Lidé ve vztazích však nejsou jediní, kdo zažívají sexuální frustraci, stejně tak ji pociťují i svobodní lidé. Odborníci na duševní zdraví zaznamenali nárůst sexuální frustrace nesezdaných osob během pandemie, kdy lidé nemohli randit nebo mít sex tak často jako dříve. Není to prokletí pouze párů.

Nezapomeňte: Sexuální frustrace se netýká jen samotného sexuálního aktu, ale také intimity, která se za sexem skrývá. Lidé se mohou masturbací postarat o fyzický prvek, ale emocionální složku může uspokojit pouze partner.

Jak rozpoznat sexuální frustraci

Sexuální frustrace se může projevovat podobně jako každodenní frustrace. Lidé, kteří jsou sexuálně frustrovaní, se obvykle cítí také tak, že uvíznou v dopravní zácpě, přijdou pozdě do práce. A přestože sexuální frustrace může vypadat různě, tady jsou časté příznaky:

  • Nedostatek sexu a intimity ve vašem životě a/nebo vztahu.
  • Cítíte se více ve své hlavě, zejména když máte sex.
  • Nezažíváte tolik potěšení, když máte sex s partnerem a/nebo sólo.
  • Při sexu nemáte orgasmus (i když jste ho v minulosti měli).
  • Máte ohromující myšlenky na sex, zejména v nevhodnou dobu.
  • Pociťujete nesoustředěnost a máte problémy se soustředit na každodenní činnosti.
  • Cítíte se partnerovi citově a/nebo fyzicky vzdáleni.
  • Zlobíte se na partnera kvůli malým, zdánlivě bezvýznamným věcem.
  • Snažíte se iniciovat sex mnohem častěji, než je opětováno, nebo už sex neiniciujete vůbec.
  • Odmítáte sex s partnerem mnohem častěji nebo už sex neiniciujete, protože víte, že by nebyl příjemný.
  • Váš partner není ochoten naučit se, jak vás sexuálně uspokojit.


Jaké jsou důsledky sexuální frustrace?

Když je někdo sexuálně frustrovaný, často dochází k uvolňování stresového hormonu kortizolu, který může způsobit únavu, podrážděnost, úzkost, depresi, vysoký krevní tlak, zácpu nebo sexuální problémy, jako je anorgasmie, erektilní dysfunkce nebo reprodukční problémy.

Jak se vypořádat se sexuální frustrací?

Dobrou zprávou je, že pokud vás sexuální frustrace všemožně stresuje, existuje spousta způsobů, jak ji zvládnout, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě.

Pokud zažíváte sexuální frustraci:
Je důležité, abyste si uvědomili, jakým způsobem vyjadřujete své pocity partnerovi. Komunikace je sice zásadní, ale zahanbovat svou drahou polovičku kvůli její nižší úrovni touhy (ve srovnání s tou vaší) nejenže není v pořádku, ale také to nepomůže ani jednomu z vás. Nezapomeňte [partnerovi] říct, že chcete více citového spojení a intimity.

V krátkodobém horizontu je vhodné, abyste tuto nahromaděnou sexuální energii využili k něčemu jinému, například ke cvičení, masturbaci nebo fyzické aktivitě, která vás baví. Díky tomu se ve vašem těle uvolní endorfiny a budete se cítit lépe – a budete mít jasnější hlavu – při rozhovorech a interakcích s partnerem. A když už si k rozhovoru sednete, dbejte na otevřenou mysl a pochopení. Promluvte si o svých pocitech a ujistěte [svého partnera], že je milován a že můžete společně pracovat na tom, abyste byli na stejné vlně.

Pokud váš partner zažívá sexuální frustraci:

Když uslyšíte, že váš partner pociťuje sexuální frustraci, může se snadno spustit váš vnitřní alarm a vy budete mít pocit, že je to všechno vaše vina. Je vhodné, aby lidé svému sexuálně frustrovanému partnerovi aktivně naslouchali a vcítili se do něj, než začnou panikařit. Může se cítit zranitelný, když přizná, že se ve vztahu cítí osamělý kvůli neuspokojeným sexuálním potřebám. Páry musí společně pracovat na péči o erotickou část svého vztahu stejně jako o citovou a přátelskou.“

Zdroj: Cosmopolitan