Erotické hrátky ve středověku: Prostitutky kontrolovaly erekci ženatých mužů. Podívejte se, jak byly vnímány domy rozkoše nebo anální sex
Historie lidské sexuality je v mnoha ohledech mnohem zajímavější a divočejší. I ohledně ní se z těch dob zachovalo něco málo. Středověk v našich zemích vládl mezi lety 476 a 1492 (v Uhrách až do roku 1526). Mnoho domněnek o životě našich předků přežívá v mylném přesvědčení, že žili v době náboženského fanatismu a lékařské nevědomosti.
Církev sice ovlivňovala středověké postoje k sexu, ale ty byly mnohem složitější, než naznačují současné předsudky. Víra spolu se soudobou medicínou pomáhala utvářet některé představy o sexu a řadě různých sexuálních praktik dávno před sexuální revolucí.
Pouze jeden postoj
Podle katolické církve se pohlavní styk doporučoval pouze v misionářské poloze. U jiných hrozilo riziko záměny rolí pohlaví nebo (ne)zdůrazňování příjemných aspektů aktu. Účelem sexu v té době bylo zplodit novou pracovní sílu a budoucí věřící a neměl být předmětem potěšení poddaných. Odchylky od doporučeného postoje byly dokonce trestány, a to v závislosti na závažnosti prohřešku.
Nedostatečná erekce pod dohledem
Rozmnožování bylo podporováno a žádoucí, takže muži se slabou nebo žádnou erekcí dělali církevním hodnostářům potíže. Šlo to tak daleko, že se fyzicky zkoumaly jejich genitálie. Pokud tehdejší odborníci uznali, že se jedná o ztracený případ, mohlo to dojít až k rozvázání vztahu, píše web Serious science. V některých případech byly dokonce přivolány kurtizány, aby s využitím svých odborných dovedností otestovaly dotyčného muže, zda je jeho podezření na poruchu erekce opravdové.
Sňatky kněží
Celibát pro duchovní se v římskokatolické církvi začal zavádět až v 11. století. Předtím se kněží mohli bez problémů ženit. Očekávalo se, že ze svých synů vychovají také kněze. Postupem času, jak se eucharistie stávala stále posvátnější, přestala být představa, že by kněží smilnili a poté se dotýkali oltáře, žádoucí.
Domy lásky
Ve středověku byla prostituce považována za nezbytné povolání. Církev ji po určitou dobu tolerovala, pokud pomáhala vyvažovat negativní obraz na veřejnosti. Když italská Florencie časem získala pověst města, které si oblíbili homosexuálové, začalo se podporovat zřizování nevěstinců, aby se homosexuální sklony mužů udržely na uzdě, píše portál Mediavalist. Prostituce tak plnila funkci podpory slušnosti a regulace mužského chování.
Strašák pohlavních chorob
Při rozmachu domů lásky a nulové antikoncepci nemůže být o úspěšné ochraně před pohlavními chorobami ani řeč. Ty byly často léčeny bizarními způsoby různými alchymisty a výrobci mastí. Jednalo se spíše o léčbu metodou pokus-omyl než o léčbu založenou na výzkumu. Pacienti s kapavkou, genitálními vředy nebo výtoky si pro chvíle nevázané rozkoše vytrpěli mnohé. Teprve v 18. století byly vyvinuty první úspěšné kondomy. Jednalo se o jakési látkové návleky na penis napuštěné různými látkami proti infekcím.
Zdroje: Serious science, Mediavalist