I muži mají své dny aneb Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským hormonálním cyklem

Přidat na Seznam.cz

Když se říká, že „muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“, tak je na tom trochu pravdy. Mužský hormonální cyklus je úplně jiný než ten ženský.

„Muži a ženy mají v těle relativně stejné základní hormony, ale jejich hladiny se liší, často velmi výrazně, a způsob, jakým se mění, je také velmi odlišný,“ říká doktorka Rebecca Poet, zakladatelka The Women’s Hormone Clinic. U mužského pohlaví se hladiny nejdůležitějšího hormonu, testosteronu, pravidelně denně mění, kdežto u žen dochází k dramatickým výkyvům hladin reprodukčních hormonů v měsíčním cyklu. Tento cyklus je řízen interakcí mezi jejich hypofýzou v mozku a vaječníky.

Jak funguje mužský cyklus?

Testosteron vrcholí podle doktorky Poet během dopoledne. To znamená, že jsou pravděpodobně nejenergičtější, nejsebevědomější, nejimpulzivnější a nejtemperamentnější, což také koreluje se sexuálním apetitem. Hladina testosteronu se u mužů v průběhu dne mění, stejně jako se mění jejich nálada a libido.

V odpoledních hodinách, kdy je hladina testosteronu nižší, může být nálada muže vyrovnanější, a přesto má stále dostatek testosteronu, aby byl motivovaný a soustředěný. Odpoledne je opravdu vhodná doba pro dokončení práce. A večer testosteron dosahuje svého nejnižšího bodu a je běžné, že energie klesá a muži se cítí klidnější. Je také méně pravděpodobné, že budou mít náladu na sex nebo intimnosti, a mohou mít problémy s udržením erekce kvůli nízké hladině testosteronu.

Jak se liší ženský a mužský hormonální cyklus?

Ženy moc dobře ví, že je jejich hormonální cyklus ovlivňuje i fyzicky. Ženský cyklus je mnohem složitější a žena se týden od týdne bude cítit jinak, příznaky jako výkyvy nálad, citlivost prsou, migrény a zadržování tekutin muže netrápí, protože muži se cítí jinak v různých fázích dne.

Ženský cyklus je tedy závislý na jednotlivých týdnech. „Během jednoho cyklu se v těle vyskytují tři hormony – estrogen, progesteron a testosteron – které stoupají a klesají podle určitého vzorce,“ říká Rebecca. „V prvních dvou týdnech hladina estrogenů stoupá, což zvyšuje náladu a energii. Ve druhém týdnu začíná stoupat hladina testosteronu. Tato kombinace vysoké hladiny estrogenů a testosteronu může vést k dobré náladě a aktivnímu libidu,“ potvrzuje i studie. Během třetího týdne progesteron stoupá (zatímco estrogen klesá) a může vést k mdlé náladě; některé ženy se v tomto období mohou také cítit emocionálně na dně. Během čtvrtého týdne hladina estrogenu klesá; to může vést k podrážděnosti, bolesti těla a náladovosti. Mezitím klesá i hladina progesteronu, takže některé ženy se cítí energické.

Co lze dělat proti únavě při hormonálním cyklu?

„Výkyvy nálad spojené s hormonálním cyklem mohou být vyvolány nebo zesíleny také dalšími faktory životního stylu a návyky,“ říká Rebecca. „Stresující okolnosti nebo činnosti mohou urychlit výkyvy nálady, stejně jako nestabilní hladina cukru v krvi, alkohol nebo kofein.“

Pro obě pohlaví je tedy důležité vzít v úvahu svůj životní styl, pokud s vámi hormony opravdu cloumají.

Rebecca také doporučuje zvýšit hladinu našich „hormonů dobré nálady“ cvičením, stravováním, které udržuje stabilní hladinu cukru v krvi, užíváním vitaminů skupiny B a doplňků stravy Omega 3 a 6, které mohou pomoci udržet dobrou hormonální rovnováhu a zmírnit příznaky PMS u ženského těla.

Zdroje: Rozhovor s Dr. Rebeccou Poet v Glamour magazine, The Women’s Hormone Clinic, Tabooau, Studie na PubMed