Jak poznat, že chodíte s patologickým lhářem?

Přidat na Seznam.cz

Patologické lhaní, známé také jako mythomania a pseudologia fantastica, je chronické chování, při kterém dochází k nutkavému nebo častému lhaní. Na rozdíl od občasné bílé lži, která má zabránit tomu, aby se někdo zranil nebo se dostal do problémů, patologický lhář lže zřejmě bez zjevného důvodu.

A podle studie vědců z univerzit v Oaklandu, Alabamě a Wisconsinu-La Crosse z roku 2021 většina lidí lže nula až dvakrát denně, píše portál Newsweek.

Přibližně 88 procent analyzovaných lží bylo klasifikováno jako malé bílé lži, jako je například tvrzení, že se vám dárek líbí, i když se vám nelíbí. Zbytek byl charakterizován jako velké lži, což může být neupřímné tvrzení, že někoho milujete.

Jak ale můžete poznat, že chodíte s patologickým lhářem?

Lhaní se může stát problémem, když ho děláme neustále. V článku na serveru MedicineNet se uvádí, že obecně existují dva druhy plodných lhářů: kompulzivní lháři, kteří lžou ze zvyku a často bez skutečného cíle, a patologičtí lháři, kteří lžou neustále, aby dosáhli svého.

Kompulzivní lháři

Kompulzivní lháři ohýbají pravdu o všem, protože pravda je pro ně trapná a nepříjemná, zatímco lhaní jim přináší příjemný pocit. Tento druh chování se obvykle rozvíjí v raném dětství a může být způsoben tím, že se ocitli v prostředí, kde bylo lhaní nezbytné a/nebo rutinní. Kompulzivní lháři nejsou příliš manipulativní a lze je poměrně snadno odhalit, protože jejich příběhy obvykle nesedí.

Patologičtí lháři

Předpokládá se, že toto chování má rovněž původ v raném dětství. Může souviset s antisociálními nebo narcistickými poruchami osobnosti nebo se může vyvinout jako mechanismus zvládání zneužívání nebo jiného traumatu.

Lži, které patologičtí lháři říkají, jsou obvykle zaměřené na cíl a tito lidé jsou obvykle považováni za manipulativní a lstivé. Je těžší je dopadnout, protože lžou často a někdy věří svým vlastním příběhům.

Jak rozpoznáte patologického lháře?

Chloe Carmichaelová, psycholožka a autorka knihy 10 přikázání randění doktorky Chloe, řekla časopisu Newsweek, že neexistuje vzorec, který by nutně odhalil každého patologického lháře, ale můžete věnovat pozornost jejich příběhům a zjistit, zda to, co říkají nyní, odpovídá tomu, co říkali dříve.

„Zpravidla platí, že když někdo třeba zruší plány, protože musel dlouho pracovat, tak to pochopíte, a když se to stane znovu, tak tentokrát třeba proto, že je nemocná jeho matka, tak to pochopíte, ale když je to potřetí, tak je to už podezřelé,“ řekla.

Dalšími poznávacími znameními jsou nesrovnalosti v příbězích, neschopnost ověřit si zábavné historky, sebeprosazující anekdoty a to, že vás dotyčný odmítá pustit „dovnitř“ příliš blízko (nesetkáte se s jeho přáteli nebo rodinou, necestujete spolu, málo toho sdílíte, většinou nevíte, kde se nachází).

Jak se vypořádat s partnerem, který je patologický lhář

Od patologického lháře byste neměli očekávat, že se přizná, „protože to maří účel jeho lhaní“. Místo toho byste měli věřit své intuici a snažit se ověřit nebo vyvrátit pochybná tvrzení, která slyšíte, nezávisle na jejich tvrzeních.

„Snažte se hledat pravdu – je v pořádku, že se stanete tak trochu soukromým očkem – a konfrontujte je, když ji objevíte. Jejich reakce na vaši výzvu vypoví o jejich charakteru miliony,“ uvedla doktorka Chloe, která se domnívá, že konfrontace s partnerem bude fungovat pouze v případě, že se opravdu chce změnit. „Pokud zjistíte, že vám lže, a on pak tvrdí, že se změní, vždycky existuje riziko, že je to také lež – že to říká jen proto, že byl přistižen. Pokud za vámi přijdou a odhalí to, je to jiný příběh, protože to vychází od nich. Spíše projevují vnitřní touhu po změně, než že by to případně říkali jako způsob, jak manipulovat s ostatními,“ dodala psycholožka.

Pro záchranu vztahu musí prokázat, že to se změnou myslí vážně, což může zahrnovat doprovod na terapeutická sezení. Měli by si uvědomit, že by bylo nerozumné očekávat, že budete věřit, že na tomto problému se lhaním pracují – vzhledem k samotné povaze problému – takže by se možná mohli také dohodnout, že budete chodit na jednu návštěvu terapie měsíčně.

Jak zjistit, kdy je čas ze vztahu odejít

Pokud partnera konfrontujete s pravdou, ale on ji popírá a vytrvale se vás snaží oklamat, víte, že vztah je toxický. Nedostatek upřímnosti je polibkem smrti každého zdravého vztahu.

Dále se musíte zamyslet nad tím, jak moc jste do tohoto vztahu investovali.

„Pokud jste s někým byli na třech schůzkách a vypadá to, že má problém se lhaním, je pravděpodobně nejlepší v tomto bodě prostě odejít, protože problémy s upřímností velmi ztíží i vytvoření základů pro zdravý vztah,“ řekla doktorka Chloe. „Na druhou stranu, pokud jste s někým manželé a on má za sebou deset let poctivého a upřímného vztahu, a pak se něco objeví… pak stojí za to jít kvůli tomu do poradny, alespoň ve snaze zjistit, zda to lze napravit,“ dodala psycholožka.

Nedávejte jim příliš mnoho šancí, pokud se chování opakuje. Aby s tím dotyčný přestal, musí mít horoucí touhu přestat lhát a stát se lepším člověkem. Aby toto patologické chování vyhaslo, je nutná léčba nebo katastrofální emocionální ztráty – a vy byste se měli vždy chránit a rozhodnout se obklopit dobrými lidmi.

Zdroj: Newsweek, MedicineNet, redakce, výsledky studie