Je lepší spát spolu s partnerem v jedné posteli nebo odděleně? 

Přidat na Seznam.cz

Nový výzkum tvrdí, že páry, které sdílejí postel, mají kvalitnější spánek a nižší míru úzkosti. Ale s ohledem na chrápání, letní vedra a brzké ranní vstávání je u mnoha lidí opak pravdou. 

Spaní s partnerem je samozřejmě krásný zážitek. V zimě máte někoho, kdo vás zahřeje v peřinách, a v létě můžete před usnutím probrat události dne. A samozřejmě ležení kůže na kůži vedle někoho často nevyhnutelně vede k tomu, že spolu sdílíte víc než jen peřinu, ať už těsně před zhasnutím světla, nebo hned ráno. 

A pravděpodobně právě díky tomuto mazlení a sexuálnímu kontaktu nová studie, kterou zveřejnila Americká akademie spánkové medicíny, zjistila, že dospělí mají tendenci spát lépe spolu než sami. Tvrdí, že lidé, kteří většinu nocí sdílejí postel se svým partnerem, trpí méně závažnou nespavostí, menší únavou, déle spí, rychleji usínají a mají menší riziko spánkové apnoe. A nejen to, vědci také tvrdí, že spánek v páru je spojen s nižšími hodnotami deprese, úzkosti a stresu.  

Chápeme, že sdílení postele může způsobit, že se po probuzení budete cítit šťastní, pokud máte obzvláště poddajného partnera, který má totožné spánkové návyky jako vy. Možná vás výhradně spaní v oddělených postelích připravuje o možnost sdílet jakékoli myšlenky nebo stížnosti-nebo to může být známka toho, že se prostě nemáte moc rádi.   

Spaní s partnerem je pro vás možná emocionálně dobré, ale pokud spíte s někým, kdo vás ruší ve spánku, není možné, aby společné lůžko bylo tou nejlepší volbou. 

Chrápání a špatně nastavený režim mohou mít na kvalitu spánku jen negativní dopad 

Studie z roku 2009 zjistila, že u žen, které spaly s chrápajícím mužem, se zhoršila kvalita spánku a spánek byl roztříštěnější. Zajímavé však je, že ne vždy se jim spalo lépe, když spaly jednu noc samy.  

Výzkum naznačuje, že sdílení postele může zvýšit množství spánku REM (část spánkového cyklu, která funguje jako náš emocionální jarní úklid) o 10 %. Pokud jste zvyklí spát s někým, může pro vás být těžší udržet se v této fázi hlubokého spánku, když spíte sami (i když chrápe), protože chybí toto obvyklé pohodlí. To, že máte více REM, však nutně neznamená, že se vám spí lépe než jiným lidem. A ve skutečnosti studie z roku 2017 zjistila, že páry, které za noc prospí méně než sedm hodin, jsou vůči sobě často nepřátelštější… což by mohlo vést k trvalejšímu sólo spánku.  

A co páry, které si nemohou dovolit spát v oddělené posteli? 

Byli jsme vychováváni k tomu, že milující se páry tráví většinu času spolu-bděním i spánkem. Ve filmech se skutečně objevují jen šťastné páry, které sdílejí postele a mají spoustu sexu; drsné televizní pořady označují úpadek manželství, když je manžel odsunut do volného pokoje. 

Trocha prostoru je zdravá-to víme všichni-ale proč si tohoto prostoru ve spánku nevážíme stejně jako ve dne? Kdyby vám váš kamarád řekl, že se nedokáže scházet s lidmi bez svého nápadníka, pravděpodobně byste si mysleli, že je chronicky závislý. 

Ale co lidé, kteří bez někoho v posteli nemohou spát? Stejně jako může ke zdravému vztahu vést občasný večer pro sebe, práce v oddělených kancelářích nebo nezávislé koníčky, tvrdíme, že mít prostor pro rozptýlení a užívání si hlubokého, nerušeného spánku je klíčovým předpokladem šťastného a zdravého života. Je jen škoda, že pro mnoho z nás je vlastnictví druhé ložnice jen pouhým snem. 

Zdroj: stylist.co.uk