Koupání v lese je nečekaný lék na chaos roku 2022

Přidat na Seznam.cz

Hledáte způsob, jak zastavit všechny ty honící se myšlenky na blížící se zkázu? Ono strčit obličej do křoví je vlastně stejně účinné jako cokoli jiného na zklidnění mysli.

Pokud si pod pojmem „lesní koupání“ představíte ležení ve vaně obklopené stromy nebo třeba ležení na zádech – napůl vzhůru – v nějakém disneyovském hájemství, nejste sami. Taky jste se domnívali, že jde o chytlavý název pro stejný úkon, který spočívá v ochlazení/spánku v nějakém stromy obrostlém prostoru?

Velmi rychle se však ukáže, že lesní koupel není jen o podřimování, a přestože se tam dostanete vyčerpaní, odcházíte klidnější, plní energie…

Co je to lesní koupání?

Nejdříve k věci: koupání v lese není spaní nebo koupání v lese. A navzdory názvu se poprvé objevilo jako „věc“ v Japonsku v 80. letech 20. století. Šinrin-joku neboli „nasávání lesní atmosféry“ je forma ekoterapie, jejímž cílem je fyzické a emocionální propojení s přírodou.

Budete vyzváni, abyste si všichni lehli na trávu na mýtině obklopené keři a stromy. Po několika minutách, kdy si projdete několik typických meditačních technik (skenování těla, dýchání, atd.), jen zavřete oči a nasloucháte.

Kdy naposledy jste seděli nebo leželi venku bez sluchátek na uších?

Během několika minut pouhého poslouchání se zvuky stanou téměř ohlušujícími. Vlevo cvrlikající ptáci, vpravo šustí listí. Nad hlavou proudí letadla a váš dech najednou jako by zesílil. Svět je staré hlučné místo, i když na něm není žádný provoz ani lidský hovor. A ten hukot jako by přehlušoval váš vlastní neustálý vnitřní monolog mnohem lépe než obvyklé podcasty nebo playlisty.

Poté se budete několik minut plížit po okolí a snažit se zaznamenat každý pohyb. Budete pozorovat, jak zdánlivě nehybné stromy žijí vlastním životem.
Třeba poprvé sáhnete na bodlák (ten fialový květ), strčíte obličej do spousty listí, ucítíte, jak vás tráva šimrá na každém prstu. S každou minutou strávenou koupáním v lese se myšlenky na to, jak stihnete vlak domů/kolik e-mailů budete muset v pondělí přečíst/krize životních nákladů, vzdálí. Začne to být stejně psychicky pohlcující jako silový trénink – ale mnohem příjemnější a mnohem méně propocený.

Třetí úkol spočívá v tom, že se přesunete do blízkosti stromu a v tichosti se na něj soustředíte. Takže zatímco slunce prosvítá škvírami, můžete si představovat, jaké by to bylo, kdyby na vás strom všechny ty listy shodil. ‚Jaký by to byl pocit? Příjemný? Jako být pohřbený v peří? Jak by vypadaly barvy listí? Jak by to vonělo?

Na konci sezení se podělíte o to, co jste během hodiny zjistili. Mnoho lidí se zmíní o pocitu spojení s dětstvím – o smyslu pro objevování a hraní, který v dospělosti ztratili. Někteří pláčou při pomyšlení na zdravotní problémy z minulosti nebo na nedávno zemřelé psy; jiní se zdáli být stále ztraceni ve svých myšlenkách.

Koupání v lese se ukázalo být tak trochu zábleskem; trávíme tolik času venku, ale pravděpodobně nevyužíváme všech výhod, protože věčně posloucháme něco ve sluchátkách. Nikdy nedovolíme své mysli, aby se soustředila na stromy nebo rostliny kolem. Teď si slibte, že alespoň 10 minut týdně strávíte v místní zeleni bez telefonu.

Jaké jsou přínosy lesního koupání?

Její přínos je podložen mnoha vědeckými poznatky. Systematický přehled již provedených výzkumů o lesních koupelích z roku 2019 zjistil, že tato praxe „může významně zlepšit fyzické a psychické zdraví lidí“, zatímco studie zjistily, že lesní koupele nám mohou pomoci lépe regulovat naše emoce prostřednictvím uklidnění a zklidnění (parasympatický systém) namísto strachu a úzkosti (sympatický systém).

A z anekdotického hlediska může lesní koupel skutečně pomoci zpomalit nebo ztlumit závodní myšlenky. Pomáhá soustředit mysl, zbystřit smysly a snížit celkový stres, takže na závěr se cítíte spíše plní energie než ospalí.

Jak se koupat v lese

Nemusíte se vydávat na venkov, abyste využili výhod lesního koupání. Studie z roku 2020 zjistila, že pouhých 10 minut strávených v zeleni může zlepšit náladu a soustředění a zároveň snížit krevní tlak a srdeční tep.

A pokud chcete jít ještě dál, studie z roku 2019 zjistila, že pobyt v přírodě alespoň 120 minut týdně je spojen s dobrým zdravotním stavem. To se může zdát hodně, ale je to 17 minut denně. To může znamenat sedmiminutovou procházku po místním parku a pak si na 10 minut sednout na lavičku. Může to znamenat, že přesměrujete svůj běh tak, abyste většinu času strávili v zeleni.

Žádný telefon, žádné rádio, žádné zprávy. Jen poslouchejte…

Zdroj: stylist.co.uk