Orgasmická meditace mění mozek, zjistili vědci

Přidat na Seznam.cz

Podle studie zveřejněné 11. listopadu v časopise Frontiers in Psychology bylo v rámci vůbec první studie zjištěno, že orgasmická meditace, jedinečná duchovní praxe, která využívá stimulaci ženského klitorisu, vytváří charakteristický vzorec mozkové konektivity.

Studie zjistila významné změny v mozkových funkcích v oblastech spojených se sexuální stimulací a také tradičnějšími meditačními praktikami. Změny v mozku také souvisely se změnami v autonomním nervovém systému, který reguluje základní tělesné funkce a podílí se jak na intenzivních účincích meditace, tak na sexuální stimulaci. Kromě toho pacienti uváděli hluboké duchovní zážitky včetně intenzivních pocitů jednoty, sounáležitosti a propojení. Studii provedlo oddělení integrativní medicíny a věd o výživě a také oddělení porodnictví a gynekologie na Univerzitě Thomase Jeffersona.

Orgasmická meditace je specifikovaná praxe, která trvá 15 minut a je párovou praxí tak, že je jeden účastník, který stimuluje klitoris (v této studii muž), a jeden účastník, který tuto stimulaci přijímá (vždy žena). Tato studie 20 dvojic meditujících použila funkční magnetickou rezonanci (fMRI) k měření změn funkční konektivity mezi praxí orgasmickou meditací a srovnatelným „neutrálním“ stavem. Důležité je, že došlo k významným změnám jak u mužů, tak u žen zvlášť, i při jejich kombinaci. Z toho vyplývá, že určité obecné aspekty praxe mohou ovlivňovat účastníky a účastnice podobným i odlišným způsobem. Konkrétně došlo ke změnám v čelních lalocích, což bylo pozorováno i u jiných meditačních praktik, které zahrnují intenzivní soustředění i pocit uvolnění nebo plynutí. Během duchovních praktik došlo ke změnám v temenním laloku, což je oblast mozku, která se podílí na prostorové reprezentaci sebe sama a souvisí s pocity jednoty a propojení. Ovlivněny byly také části spánkového laloku, včetně emočních center limbického systému, u nichž bylo pozorováno ovlivnění během meditačních praktik i sexuální stimulace.

„Jedná se o průlomovou studii velmi unikátní praxe,“ říká hlavní autor práce Andrew Newberg, ředitel výzkumu na oddělení integrativní medicíny a výživových věd a ředitel Marcusova institutu integrativního zdraví na Univerzitě Thomase Jeffersona. „Tato studie také naznačuje možnost důležitého spojení mezi sexualitou a spiritualitou. Nemělo by být překvapením, že takový vztah existuje, protože jak sexuální, tak duchovní prožitky lze označit za „extatické“ a duchovní tradice se již dlouho potýkají s potenciálními problémy a přínosy sexuální lidské bytosti.“

Je třeba také zdůraznit, že tato zjištění mohou mít v budoucnu význam pro terapeutické aplikace, které pomohou při různých neurologických a psychologických problémech včetně emočních traumat, sexuálních dysfunkcí a dokonce i depresí.

Zdroj: technologynetworks.com