Poradíme vám 9 aktivit pro duševní zdraví, které můžete vyzkoušet

Přidat na Seznam.cz

Máte pocit, že vaše duševní zdraví není nejlepší? Nejste v tom sami. Každý pátý člověk uvádí, že trpí duševní nemocí. To ani nezahrnuje lidi, kteří procházejí celkovým stresem nebo situačním psychickým vypětím.

Musíte o sebe pečovat. Příliš mnoho lidí tráví tolik času prací a péčí o druhé, že zanedbávají své vlastní duševní zdraví. Zapojení se do aktivit zaměřených na duševní zdraví je jedním ze způsobů, jak tuto duševní zátěž částečně zmírnit.

Vaše duševní zdraví ovlivňuje vaše fyzické zdraví a celkovou kvalitu života, takže ho nemůžete zanedbávat. Přinášíme vám několik tipů pro duševní zdraví, abyste mohli dosáhnout svého klidu.

  1. Cvičení
    Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, abyste se dostali do lepší nálady, je zároveň jednou z nejtěžších. Cvičení vám jistě pomůže cítit se lépe, ale je těžké získat k němu motivaci, když se necítíte dobře.

Začněte po malých krůčcích a netlačte na sebe příliš, pokud na to nejste připraveni. K tomu, abyste se cítili lépe, často stačí rychlý běh na běžeckém pásu, pomalá jízda na kole nebo dokonce procházka.

Funguje to díky endorfinům. Endorfiny jsou jedny z „šťastných chemických látek“, které je náš mozek schopen uvolňovat. Uvolňujeme je během cvičení, aby nám pomohly zmírnit bolest a dodat energii.

Když skončíte s cvičením, budete se díky tomu přirozeně cítit veselejší a plnější energie.

Najděte si cvičení, které vás baví a u kterého vydržíte. Někteří lidé milují běh na dlouhé vzdálenosti, jiní rádi posilují. Můžete si vybrat i zábavná cvičení, jako je pole fitness nebo tanec.

Cokoli, co vás přiměje k pohybu, vám pomůže uvolnit endorfiny.

  1. Praktikujte jógu
    Když už mluvíme o cvičení, jedním z nejlepších a nejméně namáhavých cvičení, které můžete pro své duševní zdraví dělat, je jóga. Pokud potřebujete něco nenáročného a snadno proveditelného doma, je to skvělá volba.

Jóga je sice dobrá pro sílu a pružnost vašeho jádra, ale je také skvělá pro vaše duševní zdraví. Jóga vyžaduje, abyste se zabývali vědomím. Nejde jen o to, jak pohybujete svým tělem, ale také o to, jak dýcháte. Vědomé dýchání vám pomůže zklidnit se.

Protože se jedná o fyzickou aktivitu, může jóga také způsobit, že se ve vašem mozku uvolňují endorfiny, což zdvojnásobuje její účinnost.

  1. Meditujte
    Meditace a jóga jdou často ruku v ruce, ale nemusí. Když meditujete, očistíte svou mysl od všeho nepořádku každodenního života.

Meditace je pro některé lidi obtížná, ale s dostatkem praxe se ji může naučit každý.

Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Zavřete oči a posaďte se do pohodlné polohy. Vytvořte si a udržujte rovnoměrné dýchání a snažte se na nic nesoustředit.

Pokud se vaše mysl začne toulat, přijměte to a uvědomte si to, ale vraťte ji zpět.

Pokud s meditací začínáte nebo máte problémy s uvolněním vtíravých myšlenek, zvažte, zda do svého prostoru nevpustíte nenápadný zvuk. Dobře funguje například tichý zvuk vody. Soustřeďte se na zvuk.

  1. Jděte ven
    Při cvičení zvažte, zda byste neměli jít ven, pokud je to možné. Ne každý má vhodné místo pro cvičení venku, ale pobyt venku může skutečně pomoci vašemu duševnímu zdraví.

Za slunečného dne vám pobyt venku může zlepšit náladu díky síle vitaminu D. Teplé slunce na vaší kůži působí uklidňujícím dojmem.

Pokud potřebujete strávit nějaký čas venku, můžete se vydat na výlet, projít se, jít si zaplavat nebo dokonce ležet na zahradě s dobrou knihou. Nezáleží na tom, co děláte, pokud si uděláte čas na kontakt s přírodou, slunění a dýchání čerstvého vzduchu.

  1. Setkávejte se s přáteli
    Když se necítíme dobře po psychické stránce, je lákavé se izolovat. To je jedna z nejvíce kontraproduktivních věcí, které můžete udělat, pokud jde o vaši duševní pohodu.

Místo toho se snažte nějak zapojit do kontaktu s přáteli.

Pokud je to možné, komunikujte s přáteli osobně. Dělejte něco zábavného a nenáročného, abyste se zbavili myšlenek na to, co vám způsobuje trápení. O svém stresu můžete s přáteli také mluvit, i když si dejte pozor, abyste je nezahltili.

Někdy je vypovídání se z problémů nejlepší způsob, jak se s nimi vyrovnat.

Pokud se s přáteli nemůžete setkat osobně, je dobrou alternativou videohovor nebo hlasový chat. Je to stále společenské a můžete to dělat z domova, takže nemusíte podstupovat další námahu při odchodu z domu.

  1. Zkuste psát deník
    Mnoho lidí si myslí, že psaní deníku je nedospělé nebo jen pro teenagery a děti, ale není to pravda. Psaní deníku je skvělý způsob, jak dostat své myšlenky na papír, aby vám v hlavě nezabíraly tolik místa.

Váš deník může vypadat, jakkoli budete chtít. Někteří lidé mají rádi klasický deník, kde si vyznačují data a zapisují si, co dělali, co plánují dělat a své pocity pro daný den. To však není jediná možnost.

Pokud dáváte přednost tvůrčímu psaní, využijte svůj deník i k němu. Deníky jsou soukromé, takže na vás není vyvíjen tlak, abyste vytvořili něco „dobrého“ nebo úplného. Pište si, co vás napadne, a pokud se rozhodnete to později použít, je to skvělé. Pokud ne, stále je to důležitá součást vašeho deníku.

Někteří lidé používají ve svých denících umění a design. Můžete kreslit nebo použít techniku koláže, aby byl deník váš vlastní.

A konečně, někteří lidé používají deníky vděčnosti nebo manifestační deníky. Do těchto deníků si zapisujete věci, za které jste vděční, a své cíle a sny do budoucna. Tato pozitivita může ovlivnit zbytek vašeho dne.

  1. Věnujte se koníčkům a zálibám
    Kdy jste si naposledy udělali čas na věci, které vás baví? Potřebujete vyzkoušet něco nového?

Věnujte každý týden nějaký čas buď vyzkoušení nových koníčků, nebo se ponořte do těch starých. Často se stává, že zaměření na něco, co nás baví, nám pročistí mysl a zlepší náladu.

Ať už vás baví zahradničení, malování miniatur, skládání puzzle nebo cokoli jiného, co není součástí vašeho běžného programu, nechte si na to prostor. Možná zjistíte, že se ve vás znovu rozhoří stará vášeň a zdokonalíte staré dovednosti.

  1. Udělejte něco hezkého pro ostatní
    Někdy udělat něco dobrého pro druhé lidi nám také pomůže cítit se lépe. Ačkoli si možná myslíte, že je to v rámci altruismu protimluv, není nic špatného na tom, když pomáháte sami sobě a zároveň pomáháte druhým. Konečný výsledek je stejný.

Pokud máte chuť vrátit něco místním lidem, zvažte, zda se nepodíváte na sítě vzájemné pomoci ve svém okolí nebo zda se nezajdete podívat do místního útulku či vývařovny, co potřebují.

Pokud chcete pracovat na zlepšení místního životního prostředí, vyjděte ven a posbírejte odpadky ve svém okolí. Trocha sběru odpadků udělá hodně.

Pokud vás baví práce se zvířaty, proč nenavštívit místní spolky nebo útulek? Zvířecí útulky a záchranné skupiny často potřebují někoho, kdo by pomohl při kontaktu se zvířaty, čištění klecí a venčení psů.

Tyto drobné služby mohou být vstupenkou ke zlepšení vaší nálady.

  1. Zvažte návštěvu poradce nebo terapeuta
    Když se dlouhodobě cítíte na dně a zdá se, že nic jiného nepomáhá, je čas zvážit vyhledání odborné pomoci. Terapie není určena pouze lidem, kteří prožívají závažné onemocnění.

Terapeut je tu od toho, aby vám pomohl uspořádat myšlenky, usměrnit vtíravé myšlenky a pomohl vám, jakkoli to potřebujete.

Existují různé druhy terapie. Nejběžnější je terapie rozhovorem, kdy vy a váš terapeut nemáte žádný konkrétní plán a můžete mluvit s nezaujatou třetí stranou o všem, co vás stresuje. Můžete také zvážit jiný přístup, spočívající v najmutí životního kouče. Jeho cílem je pracovat s hlubokými a smysluplnými otázkami, které vám pomohou určit, co v životě skutečně chcete.

Vyzkoušeli jste některou z těchto aktivit pro duševní pohodu?
Péče o duševní zdraví je důležitá, pokud si chcete udržet emocionálně stabilní a fyzicky zdravý životní styl. Nezanedbávejte své duševní zdraví kvůli nabitému programu. Najděte si čas na péči o sebe sama.

Ať už se chcete věnovat nějakému koníčku, začít s fitness, trávit více času s přáteli nebo si začít psát deník, všechny tyto aktivity duševního zdraví jsou skvělým způsobem, jak ulevit své mysli. Kterou z nich si vyberete?

Zdroj: geekhealthjournal.com