Protančete se ke zdraví i štíhlé linii: Vyzkoušejte sexy brazilský tanec zouk!

Přidat na Seznam.cz

Je všeobecně známo, že neaktivita a sedavé návyky zvyšují tělesnou váhu, snižují svalovou hmotu a zpomalují činnost srdce. Tyto aspekty významně ovlivňují kvalitu našeho života a mohou vést k vzniku civilizačních onemocnění jako jsou obezita, cukrovka a mnohé srdeční nemoci. Zkuste svůj denní stereotyp trošku pozměnit a zařaďte do svého života novou pohybovou aktivitu. Ideální volbou pro blížící se podzim je tanec.

Nepotřebujete speciální šaty ani obuv, postačí vám dobrý taneční partner

Na rozdíl od jiných sportů může mít tanec mnoho podob. Může to být formální společenský tanec, lehce strukturovaný párový tanec nebo úplně svobodný freestyle pohyb. Vyzkoušejte různé taneční styly, experimentujte s pohybem a najděte ten, který vás osloví nejvíce!

Sport by měl přinášet radost

Pohyb je pro naše zdraví i pohodu nezbytný. Proč tedy většina lidí věnuje jen málo času sportu nebo jiným fyzickým aktivitám?

Mnoho lidí nesportuje, protože nemají dostatečnou kondici. Začít se sportem je pro lidi s nadváhou často obtížnější než pro ty, kteří jsou štíhlejší a aktivní. Často se při sportu jednoduše necítí dobře.

Strach z neznámé fyzické reakce je dalším důvodem. Bojíme se, že se příliš zadýcháme, že se zpotíme na veřejnosti nebo že nás při běhu začne silně pálit v boku.

Možná největším problémem je nuda. Lidé nejsou aktivní, protože sport pro ně není zábavný. Ani jasné zdravotní výhody nebo rizika nemocí je neodradí od pohodlného života. Zábava však dokáže být skutečně motivující! Pokud je aktivita zábavná, budeme ji vyhledávat znovu a znovu.

Klíč k úspěchu je tedy najít aktivitu, která vám přinese radost, takže ji budete pravidelně vykonávat s notnou dávkou nadšení.

Vyzkoušejte brazilský zouk – jedinečný párový tanec

Pokud hledáte tanec, který umožňuje svobodný projev bez striktních pravidel, zkuste styly založené na improvizaci a citlivém vnímání partnera. Párový tanec zouk má své kořeny v 90. letech v Brazílii. Vyvinul se z lambády a kombinuje prvky také z jiných latinskoamerických tanců. Původní lambáda byla ale velmi rychlá a tanečníci její rytmus jednoduše nestíhali. Výsledkem bylo vytvoření zouku, elegantního a jemnějšího tance.

Pojem „zouk“ byl již dříve používán pro karibský hudební styl. Aby se odlišil, byl tento nový tanec nazván „brazilský zouk“. To někdy způsobuje napětí mezi karibskými a brazilskými umělci. A co je pro tento nepříliš známý tanec typické?

Zouk je unikátní tím, že je založen na individualitě tanečníka. Na rozdíl od tradičních tanců nemá pevná pravidla, což umožňuje tanečníkům vyjádřit svou originalitu. Existuje mnoho odlišných stylů zouku, včetně tradičního, lambazouku, soulzouku, neozouku a urban zouku.

Vedení a následování je základem zouku. Jde o komunikaci mezi leaderem a následovníkem, která vyžaduje těsnou fyzickou a emoční koordinaci.

V zouku pro začátečníky se naučíte základní rytmus „slow-quick-quick“, který zoukeři často označují jako „tum-čik-čik“. Jak se stáváte pokročilejšími, začnete experimentovat s různými rytmy a kombinacemi pohybů. Hudba pro zouk je různorodá a může zahrnovat různé žánry, včetně populárních skladeb, valčíku nebo dokonce hip-hopu.

Zouk je neustále se vyvíjející a měnící tanec, který se dá kombinovat s mnoha dalšími styly. Zouk nemá svou vlastní taneční hudbu a zoukeři proto dokáží tančit na vše, co je jednoduše „zoukable“. I to z něj dělá velmi hravý a experimentální tanec.

Zdroj: Brazilianzoukcouncil.com, Journals.sagepub.com