Prozradíme vám hned 4 důvody, proč si zařídit lekce hry na klavír

Přidat na Seznam.cz

Hudba může být terapeutická v mnoha ohledech. Vezměme si například poznatky vědců o zdravotních přínosech výuky hry na klavír. Vyplývá z nich, že hra na klavír nebo klávesy není jen zábava, ale prospívá duševnímu i fyzickému zdraví a dlouhověkosti.

Zlepšení nálady

Deprese je dnes tak častá, že je považována za běžnou duševní poruchou a celosvětově jednou z hlavních příčin invalidity. Neléčená může vést k dalším závažným zdravotním problémům, jako je špatná výživa a zneužívání návykových látek.

Podle výzkumu, který se zabýval přínosem hry na klavír u dospělých nad 65 let, však může učení se hře na klavír snížit příznaky deprese. Jedna studie zjistila, že i u pacientky, která trpěla těžkou depresí, jež se projevovala psychotickými příznaky, stačila jediná lekce klavíru, aby se zlepšila její nálada a poznávací schopnosti.

Podobně jiná studie zjistila, že výuka čtení a hry na klavírní hudbu nejenže zlepšila náladu lidí, ale snížila jejich únavu a trápení. Mezi další související pozitivní účinky patřily: lepší sebevědomí, větší pocit nezávislosti, snížení pocitu izolace a dočasné zmírnění stresu.

Stejně jako výuka hry na klavír byla i výuka hry na klávesy spojena s nižší mírou úzkosti, deprese a osamělosti u seniorů.

Snížení stresu a úzkosti

Kromě toho, že cvičení na klavír slouží jako účinná holistická léčba deprese, může podle výzkumů zmírnit stres a úzkost. Studie z roku 2011 odhalila, že klavír snižuje stres mnohem účinněji než dvě další kreativní činnosti (kaligrafie a modelování z hlíny). Jak přesně? Snížením hladiny „stresového hormonu“ kortizolu a hladiny úzkosti.

Zvýšené kognitivní schopnosti a lepší zdraví a funkce mozku

Několik studií prokázalo, že hodiny klavíru pomáhají mozku efektivněji zpracovávat informace a učit se novým dovednostem. A nejen to – výuka hry na klavír může pomoci předcházet zhoršování paměti a výkonných funkcí a zvýšit plasticitu mozku (schopnost mozku měnit se a učit se). Neurozobrazovací studie tyto změny v mozku prokázaly.

Obratnost, síla prstů a koordinace jemné motoriky

Jinde výzkum ukázal, že hra na klavír může pomoci lidem po mrtvici a dospělým s osteoartrózou. V prvním případě zlepšila výuka hry na klavír koordinaci pohybů prstů, manuální zručnost a používání horních končetin. Ve druhém případě vedlo 30minutové cvičení na elektronické klávesy čtyřikrát týdně ke snížení bolesti a zvýšení síly a obratnosti prstů. Tato zlepšení zase mohou pomoci starším dospělým při každodenních životních funkcích, které vyžadují jemnou motoriku.

To jsou jen některé ze zdravotních přínosů výuky hry na klavír a klávesy. Pro mnoho lidí je samotné cvičení vyloženě zábavné. Už to samo o sobě může být dobrou motivací k tomu, abyste lekce vyzkoušeli.

Zdroj: womendailymagazine.com