Sexuální mýty, kterým možná také stále ještě věříte

Přidat na Seznam.cz

Většina z nás získala své rané znalosti o sexualitě z náhodné směsice filmových scén, školních hodin a několika nejasných rozhovorů s dospělými během dospívání. Výsledkem je, že většina toho, co víme o sexu, je ve skutečnosti sbírka polopravd a mýtů.

V jiných oblastech života je několik mýtů neškodných. Ale pokud jde o sex a reprodukci, mohou polopravdy vést k pohlavně přenosným chorobám, vztahovému stresu nebo třeba nečekanému těhotenství.

Pojďme si mylné představy o sexu vyvrátit.

Mýtus o sexu č. 1: Sex spaluje spoustu kalorií a může pomoci při hubnutí
Pardon, pokud tomu skutečně věříte a provozujete spoustu sexu jako náhradu kardio cvičení za účelem zhubnutí, zkazíme vám radost. Samozřejmě, že při sexu spálíte kalorie jako u každé jiné činnosti. Popravdě je to ale nejspíš mnohem méně, než byste čekali. Odborníci odhadují, že třicet minut sexu spálí asi 85 až 150 kalorií. Pokud by tedy vaším cílem bylo zhubnout jedno kilo, museli byste spálit asi 3 500 kalorií, což představuje 35 sexuálních hrátek.

Věc se má takto: Většina lidí nemá sex 30 minut, ale něco k pěti minutám, což činí sex nespolehlivou a nerozumnou taktikou hubnutí. K největšímu zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku při sexu totiž dochází jen asi na patnáct sekund během orgasmu. Poté se však situace rychle vrátí do normálu.

Mýtus o sexu č. 2: Během menstruace nemůžete otěhotnět
Pravdou je, že pokud máte nechráněný sex během menstruace, otěhotnět můžete. Ačkoli je tato situace nepravděpodobná, je možná. Do značné míry závisí na tom, jak dlouhý je váš menstruační cyklus. Zde je vědecky podložená studie.

U většiny žen trvá jeden menstruační cyklus přibližně 28 dní a jen asi 5 z těchto dní zabírá menstruace. Během tohoto krátkého období krvácení dochází k odstranění neoplozených vajíček a výstelky děložní sliznice. Pokud má však žena cyklus kratší, může se stát, že její ovulace nenastane až několik dní po menstruaci, ale třeba záhy po ní a jelikož spermie mohou v těle ženy přežít až 5 dní, tak i styk během menstruace nezaručí, že žena nemůže otěhotnět.

Sexuální mýtus č. 3: Všechny ženy dosahují orgasmu při vaginálním sexu
Studie uvádějí, že téměř 75 % žen nedosahuje orgasmu pouze při vaginálním sexu. Mnoho žen uvedlo, že k dosažení orgasmu potřebují během pohlavního styku nějaký jiný druh stimulace. Dobrou zprávou je, že stimulace klitorisu je pro většinu žen spolehlivým způsobem stimulace orgasmu.

Sexuální mýtus č. 4: Nemůžete otěhotnět, pokud máte sex ve stoje
Je to rozšířený mýtus, že pokud máte sex ve stoje, gravitace přitom brání spermiím doplavat k ženskému vajíčku. Pravdou však je, že stání nijak nebrání otěhotnění. Když muž při vaginálním sexu ejakuluje, miliony spermií jsou vrženy do vaší pochvy a stání nezabrání spermiím, aby se dostaly k vajíčku. Skákání nahoru a dolů, sprchování nebo vyplachování pochvy po sexu také nezabrání oplodnění.

Bez ohledu na zvolenou sexuální polohu, pokud máte nechráněný sex, existuje možnost, že otěhotníte.

Sexuální mýtus č. 5: Kondomy činí sex méně příjemným
I tady se dle odborníků a sexuologů jedná o obrovský mýtus. Protože máme zažité představy o tom, co kondomy jsou – tlustý, velký, zapáchající latex. Utvrzujeme se v tom, že kondomy nejsou příjemné nebo že s nimi není zábava. Přitom skutečnost je taková, že kondomy dnes méně zapáchají po latexu a jsou skvělé na dotek. Pravdou je, že kondomy se vyrábějí v různých barvách, tvarech a velikostech. Pro vás a vašeho partnera je důležité najít kondom, který vám správně padne, a najít značku, která vám bude vyhovovat. K dispozici jsou například ultratenké a žebrované kondomy, které zvyšují fyzický pocit při sexu. Nošení kondomu vás navíc pomáhá chránit před nechtěným těhotenstvím a poskytuje vám jistou míru klidu, abyste si mohli lépe užít sex bez obav z toho, „co by kdyby“.

Sexuální mýtus č. 6: Z preejakulátu nelze otěhotnět
Preejakulát je produkovaný pohlavní žlázou v penisu a uvolňuje se před ejakulací. Ačkoli přirozeně neobsahuje žádné spermie, spermie mohou do této tekutiny pravidelně unikat. Je možné, že sperma po ejakulaci zůstane v močové trubici a na cestě ven se smísí s preejakulátem. Ve skutečnosti studie PubMed Medical z roku 2016 zjistila přítomnost pohyblivého spermatu v preejakulátu téměř 17 % účastníků mužského pohlaví.

Sexuální mýtus č. 7: Pokud jste vzrušení, neměli byste potřebovat lubrikant
Skutečnost je taková, že úroveň vašeho vzrušení neodpovídá vaginální vlhkosti, a to ani u mladších žen. Potřebu lubrikace naopak ovlivňují jiné faktory, včetně vašeho měsíčního cyklu, těhotenství, nemoci, menopauzy, léků, jako jsou antihistaminika a dekongestiva. A ne – pití většího množství vody vám v tomto případě nepomůže.

Sexuální mýtus č. 8: Přerušovaným sexem nemůžete otěhotnět
Toto je starý mýtus. Faktem však zůstává, že tato metoda může vést k otěhotnění. Antikoncepční technika spočívající v tom, že muž vytáhne svůj penis z vaší pochvy před ejakulací je chybná, spočívá ve skutečnosti, že člověk nikdy nemůže zaručit, že tato metoda neselže. A dle tabulek se míra selhání „typického použití“ metody vytažení pohybuje mezi 20 a 30 procenty.

Sexuální mýtus č. 9: Spoléhat na to, že muž má u sebe vždy kondom
Je snadné předpokládat, že je jeho povinností mít u sebe kondomy, protože to bude on, kdo je bude nosit. Přemýšlejte o tom takto – kondomy jsou zodpovědností obou stran, protože je budou nosit oba – technicky vzato je nosíte oba. Posilte svou pozici tím, že převezmete kontrolu nad svým sexuálním a reprodukčním zdravím, místo abyste se spoléhali na svého partnera. Nevíte, jak dlouho má kondom, který si nasazuje, v peněžence nebo zda není prošlý – mějte jich po ruce několik pro případ improvizovaného sexuálního setkání.

Sexuální mýtus č. 10: Orální a anální sex jsou bezpečnou alternativou k vaginálnímu sexu
Různé druhy sexu s sebou nesou různá rizika, ale definice „bezpečnějšího sexu“ závisí na tom, před čím se chráníte. Pokud je vaší jedinou obavou neplánované těhotenství, pak je anální a orální sex bezpečnější alternativou. Orální a anální sex však nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou chlamydie, herpes, kapavka, syfilis a HPV, které se mohou přenášet orálním a análním sexem. Jak uvádí thesource.org

Zdroj: PubMed, thesource.org, nhs.uk