Zajímá vás, co jíst, když se cítíte unavení? Těchto 5 potravin vám pomůže zbavit se pocitu vyčerpání

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnout se, co jíst, když se cítíte unavení, se zdá být nemožné, zvláště pokud se navíc cítíte trochu pod psa. Víte, že máte hlad a chcete něco chutného a sytého, ale nevíte, co si připravit.

V takových chvílích je snadné sáhnout po nejjednodušší variantě, jako je jídlo s sebou nebo pizza z trouby – a někdy to k lepšímu pocitu stačí – ale pokud se často cítíte unavení a chcete získat zpět energii, než se vydáte do postele, abyste se vyspali.

Ať už vás v létě unavují vedra, nebo chcete doplnit svůj jídelníček v obzvlášť náročném období a naučit se lépe spát, tohle by vám měl říct odborník na výživu o změně jídelníčku, která zlepší vaši energetickou hladinu.

Co jíst, když se cítíte unaveni

Tyto potraviny obsahují důležité vitaminy, minerály a makroživiny, které mohou pomoci podpořit správné fungování imunitního systému, přispívat k tvorbě červených krvinek a udržovat hladinu cukru v krvi, což může pomoci zabránit pocitu únavy.

Listová zelenina

Špenát možná není oblíbená zelenina, ale pokud se cítíte vyčerpaní, měli byste do svého jídelníčku zařadit více zelené zeleniny.

„Listová zelenina, jako je kapusta, řeřicha a jarní zelenina, obsahuje vitamín A, B6 a B9 a také měď a železo,“ vysvětluje nutriční terapeutka. „Tyto minerály pomáhají podporovat vývoj červených krvinek, které jsou hlavními dodavateli energie v těle, protože přenášejí kyslík z plic do všech tkání v celém těle. Červené krvinky žijí 120 dní, takže neustále vytváříme nové a pro jejich tvorbu jsou potřeba specifické vitaminy a minerály.“

Obiloviny

Dobrou zprávou je, že pokud vaše jídlo po dlouhém dni obsahuje chléb jakéhokoli druhu – a jste ochotni ho vyměnit za celozrnný – nemusíte dělat žádné kompromisy. Celozrnné obiloviny, jako je oves, hnědá rýže a kváskové pečivo, obsahují vitaminy skupiny B, jako je B6, B9 a B12. Ty jsou nezbytné pro tvorbu hemoglobinu, bílkoviny hojně zastoupené v červených krvinkách.

Celozrnné obiloviny však mají také velmi vysoký obsah vlákniny a obsahují velké množství bílkovin. Pokud jde o to, co jíst, když se cítíte unavení, jedná se o základní makroživiny.
Potraviny, které postrádají kvalitní bílkoviny nebo vlákninu, způsobují kolísavou hladinu cukru v krvi, která se během pouhých 70 minut po konzumaci jídla prudce zvyšuje a zase snižuje, a tato kolísavá hladina cukru v krvi způsobuje pocity únavy.

Vejce

Vejce jsou zdrojem vitaminů skupiny B, železa a vynikajícím zdrojem bílkovin. Jsou také zdravým zdrojem vitaminu D, což je vynikající, protože nízká energie nebo únava je také častým příznakem nedostatku vitaminu D.

Zelenina

Všichni víme, že zelenina je pro nás dobrá. Je plná vitamínů a minerálů, které nás udržují zdravé, ale je to také přesně to, co bychom měli jíst, když se cítíme unavení, abychom podpořili zdravou reakci imunitního systému. Zelenina poskytuje polyfenoly a vlákninu, které posilují mikrobiom ve střevech.

Zdravá rovnováha střevních bakterií spočívá v jejich rozmanitosti a jejich rozmanitost je závislá na vláknině a polyfenolech, sloučeninách přirozeně obsažených v rostlinných potravinách. Bez nich se mikrobiom nediverzifikuje a my máme horší imunitní obranu a hůře odoláváme patogenním broukům.
Pro ty, kteří chtějí zlepšit zdraví svých střev, je zelenina další vítěznou ingrediencí.

Ořechy a semínka

Ořechy a semínka poskytují omega 3 tuky, bílkoviny a důležité minerály, jako je zinek.
Ať už si je dáte jako dopolední svačinu v tukové bombě, která vás povzbudí, nebo si jimi posypete salát u oběda, najděte způsob, jak tyto malé energetické zdroje zařadit do svého stravování.

Po jakém jídle jste unavení?

Stejně jako vás jídlo může vytáhnout z krize, může vás do ní také uvrhnout. Studie Humboldtovy univerzity v Berlíně ukazuje, že potraviny, které neobsahují dostatek bílkovin nebo vlákniny, způsobují nestabilní hladinu cukru v krvi, která se během jedné hodiny zvyšuje a klesá. Spolu s nedostatkem spánku je právě tento pokles hladiny cukru v krvi příčinou hlavních příznaků únavy a vyčerpání.

Pokud se váš příjem sacharidů skládá převážně z bílých potravin, jako je bílá rýže, bílý chléb a těstoviny, konzumujete sacharidy, které neobsahují vlákninu ani bílkoviny, jež by napomáhaly kontrole hladiny cukru v krvi. Místo toho si raději vyberte celozrnné sacharidy, které jsou pro stabilizaci hladiny cukru v krvi mnohem vhodnější, protože obsahují bílkoviny a vlákninu, jejichž trávení trvá déle.

Hnědá rýže
Quinoa
Celozrnné obiloviny
Obiloviny, jako je žito, polníček nebo špalda.
Fazole a luštěniny

Zdroj: womanandhome.com