Znásilnění a sexuální obtěžování: Jak mu předcházet a co dělat, když k němu dojde?

Přidat na Seznam.cz

Je až neuvěřitelné, kolik lidí se setká se sexuálním obtěžováním nebo dokonce se znásilněním. Je vůbec možné tomu zabránit? A co by měla oběť dělat ve chvíli, kdy k tomu dojde? Podívejte se, jak předcházet těmto traumatickým situacím a co v případě napadení dělat.

Ženy jsou nejčastější obětí

Průzkumy odhadují, že až 91 % obětí znásilnění a sexuálních útoků jsou ženy, a 99 % pachatelů jsou muži. Pokud jde o to, kolik žen si prošlo znásilněním nebo obtěžováním, odhaduje se, že je to 1 ze 3 žen, a zpravidla ji napadne člen rodiny, případně partner. Teprve poté bývá pachatelem náhodný neznámý člověk.

Pokud dojde k napadení

Pokud jste se stali obětí sexuálního napadení, je pochopitelné, že jste v šoku, ve stresu a pod tlakem. I přesto je ale důležité mluvit. Tím, že si o traumatu promluvíte s policií, terapeutem nebo rodinou, pomůžete sami sobě, píše web Stop Znásilnění, a zároveň možná zabráníte dalšímu napadení, pokud policie pachatele dopadne. Nejhorší, co můžete udělat, je mlčet.

Je možné tomu zabránit?

Nikdo vám nemůže zaručit, že jste v absolutním bezpečí, je ale možné riziko snížit. Samozřejmě nikdo nemá právo vám diktovat, co nosit můžete a co ne, ale jistě víte, že vyzývavé oblečení je pro pachatele doslova lákadlem. Riziko tedy můžete minimalizovat tak, že se nebudete oblékat vyzývavě, radí Smart Traveller. Je také dobré vyhýbat se opuštěným místům, zejména večer, a vždy u sebe nosit něco, co vás může ochránit (například slzný sprej).

zdroj: supportingsurvivors, Stop Znásilnění, Smart Traveller