Mazlíček, kterého nemusíte venčit ani krmit

Přidat na Seznam.cz

Je to zelené, roztomilé, originální – nemusíte to venčit, krmit a postarat se o to zvládnou i děti. O čem je řeč? Zelená, jakoby plyšová koule, která žije pod vodou, ale vy se s ní můžete pomazlit. Kráska, která se v posledních pár letech stala designovým trendem a kterou doma pěstují i ti, jimž se péče o jiné pokojové rostliny jinak nedaří. Seznamte se s řasokoulí.

Zajímá vás, zda je řasokoule vlastně rostlina, nebo živočich?

Anglický název moss ball, česky mechokoule, je trochu matoucí, nejedná se totiž ve skutečnosti o žádný mech, ale o druh vlasovité zelené řasy, jejíž oficiální název je řasokoule zelená (Cladophora aegagropila neboli Aegagropila linnaei). Daří-li se jí dobře, přirůstá kolem půl centimetru ročně a může se dožít neuvěřitelných sta let. Svým kulatým tvarem a mechově zelenou barvou působí jako podvodní skřítek. Můžete ji najít i pod názvem marimo nebo torasampe, tedy jezerní skřítek, píše web drevostavitel.

V jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó dorůstá neuvěřitelných 30 cm a žije více než 100 let. Doma vám do takových rozměrů řasokoule nedoroste, nemusíte se bát.

Co způsobuje, že je řasokoule kulatá?

Životní cyklus řasokoule je velmi zajímavý. Vzniká tak, že se jedno vlákno řasy přichytí na zrnko písku nebo malý kamínek a postupně se zvětšuje a narůstá. Tím, že se řasa koulí po dně jezera, získává kulatý tvar.

Jak ji pěstovat?

Řasokoule je velmi nenáročná rostlinka, a proto není divu, že jako dekorace je v posledních letech stále více oblíbená. K životu jí stačí skleněná nádoba, čistá, studená voda a stíněné místo, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Nepotřebuje hnojit a dokonce je schopná přežít i několik dní bez vody. Nepokládejte ji na okenní parapet, kam dopadá přímý sluneční svit apod. V horkých letních dnech jí do vody vhoďte několik kostek ledu a přes noc ji umístěte do ledničky.

Proč se s ní mazlit

To, že řasokoule mají kulovitý tvar, je dáno jejich přemísťováním se pomocí vodních proudů za dostatkem světla. Jak nahradit přírodní proudy v nádobě, do níž rostliny umístíte? Mazlete se s nimi! Řasokoule rukou sem tam pootočte, při měnění vody si každou vezměte do dlaní a něžně ji poválejte, jako když tvarujete kuličky z těsta. Občas jim dopřejte i propláchnutí v čisté, jemně tekoucí vodě (buďte přitom opatrní, ať se nepotrhají), aby se z nich vyplavily nečistoty. To radí abecedazahrady.dama.

Rozpadá se? Namnožte ji

Někdy se stane, že se řasokoule začne rozpadat. Nepanikařte, je to běžný jev. Svažte ji jemně nití zpátky do kuličky, neutahujte příliš a vyčkávejte. Roste pomaličku, ale časem se její původní tvar obnoví. Teprve potom nit odstraňte. Pokud se rozpadne zcela, můžete ji zkusit rozmnožit. Každou ze vzniklých částí vytvarujte na dlani do kuličky, svažte nití a dál to nechte na přírodě.

Kde se kupuje a kolik stojí

Nestrachujte se, když si řasokouli ponesete z nákupu domů bez vody. Vydrží bez ní i několik dní, jen nesmí vyschnout. A kde tohoto mazlíka koupit? Najdete je v nabídce květinářství i e-shopů zaměřených jak na rostliny, tak na akvaristiku – můžete si vybrat z různých velikostí za cenu od 40 do 290 Kč za kus dle velikosti a kvality.

Zdroje: drevostavitel.cz, abecedazahrady.dama.cz