Jak vybrat správnou podlahu do místnosti s podlahovým vytápěním?

Přidat na Seznam.cz

Podlahové vytápění bylo dříve doménou luxusnějších příbytků, ovšem dnes se již běžně objevuje i v naprosto standardních domácnostech. Důvodem je fakt, že nabízí příjemný a rovnoměrný rozptyl tepla, snižuje prašnost a posouvá designové možnosti interiéru o stupínek výše. Ale jaký typ podlahy zvolit, aby si podlahovým vytápěním „rozuměla“ a zároveň splnila vysoké požadavky na estetiku?

Tepelná vodivost je na prvním místě

Nejdůležitějším faktorem při výběru podlahy pro podlahové vytápění je tepelná vodivost daného materiálu. Je to logické – materiály s vysokou tepelnou vodivostí, jako jsou keramické dlažby, kámen a vinyl, propouštějí teplo snadněji a rovnoměrněji, čímž zajišťují efektivnější a úspornější vytápění místnosti. Materiály s nízkou tepelnou vodivostí (např. dřevo a korek) naopak teplo izolují a jeho šíření brání.

Toužíte po podlaze ze dřeva?

Dřevěná podlaha představuje nestárnoucí klasiku, která snad za všech okolností působí útulně a elegantně. Mějte však na paměti, že ne všechny typy jsou vhodné pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Použitelné jsou vícevrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy, které jsou stabilnější a méně náchylné k deformacím vlivem tepla. Důležitý je také tepelný odpor podlahy, který by u podlahového vytápění neměl překročit hodnotu 0,15 m2K/W.

Vinyl jako dostupné a nenáročné řešení

Podlahář Plzeň z Ekomplexu zdůrazňuje, že mezi vůbec nejoblíbenější typy podlahy pro podlahové vytápění patří ty z vinylu. Důvodem je fakt, že moderní vinylové podlahy s vícevrstvou strukturou a nízkým tepelným odporem zajišťují optimální přenos tepla a zároveň nabízí komfortní a tichý došlap. Navíc jsou dostupné v široké škále barev, vzorů a dekorů, snadno se instalují a udržují.

Zdroj: podlahari-podlaharstvi.eu

Korek je příjemný na dotek nabízí přírodní look

Pokud preferujete přírodní materiály s neokoukaným povrchem, bude se vám zamlouvat korek. Má výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemný na dotek, a navíc pružný, tichý a odolný proti opotřebení. Podlahy z korku jsou proto ideální do dětských pokojů a ložnic, kde zajistí příjemný a hřejivý povrch.

Každý zkušený instalatér či podlahář vám v kontextu výběru podlahy pro podlahové vytápění připomene, jak je důležité zohlednit i typ podlahového vytápění (elektrické vs. teplovodní) a dbát na doporučení výrobce podlahové krytiny. Zásadní je také kvalitní podklad a správná pokládka.