Co by měl mít správný kuchař vždy na sobě?
Mnoho lidí má tu výhodu, že v práci může pobývat v civilním oblečení. Existuje však celá řada profesí, pro které je potřeba použít speciální oděv. Nejinak je tomu i u kuchařů, kteří by měli na sobě mít správně rondon, kuchařské kalhoty a čepici.
Kuchařský rondon je základ
Spousta profesionálních kuchařů chodívá v práci jenom v tričku, což rozhodně není dobře. Nejenže triko nepůsobí nijak reprezentativně, ale zároveň kuchaře ani nechrání proti případnému poranění. V kuchyni se totiž může stát ledacos. Při troše nepozornosti snadno nastane malér.
I proto se důrazně doporučuje nosit v profesionálních kuchyní kuchařský rondon. Ten svého nositele chrání například před následky opaření. Navíc se jedná o velmi vzdušný druh oděvu, díky kterému se člověk cítí při práci dobře.
Rondony se dělí do dvou základních kategorií – typy s krátkým a dlouhým rukávem. Rondon s krátkým rukávem je ideální do horkého letního počasí. Po většinu roku se ovšem nosívají spíše modely s dlouhými rukávy.
Slušivé kalhoty
Rovněž se nehodí chodit v kuchyni v riflích či jiných standardních kalhotách. I ty by měly být pokud možno kuchařské.
Ty jsou totiž, podobně jako rondony, vzdušné a zároveň odolné. Chrání i proti případnému pořezání, k čemuž může při práci snadno dojít. Kalhoty je dobré si vybrat osobně, nekupovat je přes internet. Měly by totiž nositeli stoprocentně sedět, v opačném případě se v nich nebude pracovat příliš dobře.
Kalhoty se dělí na krátké a dlouhé. A opět stejně jako v případě rondonů platí, že modely s krátkými nohavicemi jsou určeny na léto, zatímco klasika v podobě kalhot s dlouhými nohavicemi se nosívá po většinu měsíců v roce.
Parádní čepice
Asi tím nejznámějším druhem kuchařského oblečení je čepice, zvláště pak komínové verze. Běžně se však dají koupit i kuchařské barety, případně jiné typy. Čepice primárně nemá chránit samotného kuchaře, ale jeho zákazníky. Čepice brání v padání vlasů do jídla.