Alzheimerova choroba: hlavní teorie o původu nemoci je stále více zpochybňována

Přidat na Seznam.cz

Alzheimerova choroba je sice nejznámější a nejčastější neurodegenerativní onemocnění, ale její přesné příčiny a mechanismy jsou z velké části neznámé. Hlavní hypotéza o tom, jak nemoc funguje, je stále více zpochybňována, což by mohlo narušit cestu k léku, uvádí server ELLE.

Teorie, na které se ne všichni vědci shodnou

Tato hypotéza, označovaná jako „amyloidová kaskáda“, byla v posledních dvaceti letech základem většiny výzkumů tohoto onemocnění, avšak dosud téměř bez úspěchu. Mezi jistoty patří, že u pacientů se systematicky vyskytují bílkovinné plaky, tzv. amyloidy, které se tvoří kolem neuronů a nakonec je zničí.

Je to však primární příčina, nebo důsledek jiných jevů? Hypotéza „kaskády“ je první sázkou: celé onemocnění by mělo být důsledkem tvorby těchto plaků. Avšak zhruba 30 let poté, co ji formuloval britský biolog John Hardy, získává tato teorie mezi vědci stále menší konsenzus.

Převrat ve výzkumu


Nejnovější prací, která zpochybňuje primární roli amyloidních plaků, je studie publikovaná ve čtvrtek v časopise Nature Neuroscience, která naznačuje, že proces onemocnění začíná uvnitř neuronů, nikoli mimo ně.

„Tyto nové poznatky převracejí dosavadní představy o vývoji Alzheimerovy choroby,“ shrnul ve svém prohlášení americký biolog Ralph Nixon, který studii vedl na Newyorské univerzitě.

Tři Alzheimerovy choroby?


Ačkoli se touto teorií řídí téměř veškeré úsilí farmaceutického průmyslu v boji proti této nemoci, nepodařilo se prokázat, že by nějaká léčba zabránila tvorbě amyloidních plaků.

„Stále existuje mnoho důkazů pro hypotézu amyloidové kaskády, která vysvětluje patogenezi Alzheimerovy choroby,“ řekla agentuře AFP britská neuroložka Tara Spire-Jonesová. Amyloid však zdaleka nevysvětluje vše.

Vědci připouštějí, že existuje několik forem Alzheimerovy choroby, u nichž hraje amyloidová kaskáda více či méně důležitou roli. Tuto myšlenku formulovali na konci roku 2021 evropští vědci, kteří přezkoumali přibližně 200 studií o Alzheimerově chorobě a své závěry pak publikovali v časopise Nature Reviews Neuroscience. Tyto nové poznatky by mohly „urychlit vývoj strategií prevence a léčby Alzheimerovy choroby,“ uzavírají autoři.

Zdroj: Elle.fr