Experiment na červech může být klíčem ke zpomalení stárnutí u lidí

Přidat na Seznam.cz

Vědci možná našli klíč ke zpomalení stárnutí – pomocí experimentu na škrkavkách. Ve studii na druhu hlístic, které mají některé genetické podobnosti s lidmi, vědci zjistili, že vyvolání specifické stresové reakce u starších hlístic podáváním stravy s vysokým obsahem glukózy může prodloužit jejich život.

Podle týmu z Nanyang Technological University (NTU) v Singapuru je to poprvé, co byla odhalena souvislost mezi stresovou reakcí a stárnutím. Kromě prodloužení délky života by podle vědců jejich zjištění mohlo otevřít možnost vývoje terapií, které by oddálily nebo dokonce řešily poruchy související s věkem, jako je rakovina, demence a mrtvice.

„Stárnutí je kritickým rizikovým faktorem pro řadu lidských patologií, od metabolických onemocnění, jako je cukrovka, až po rakovinu a neurodegenerativní onemocnění,“ uvedl docent NTU Guillaume Thibault, buněčný biolog a hlavní autor studie.

V čem to spočívá?

Manipulací se stresovou reakcí pomocí stravy s vysokým obsahem cukru. Lidé mají překvapivou podobnost s hlísticemi, které vzešly ze společného předka žijícího před více než 700 miliony let. Vědci chtěli zjistit, co se v buňkách červů stane, když budou manipulovat se stresovou reakcí způsobenou nadbytkem glukózy.

Tato stresová reakce – nazývaná reakce na rozložené proteiny – odstraňuje nahromadění problematických proteinů v buňkách, které by jinak mohly vést k jejich smrti.

Studie ukazuje, že spuštění určitých stresových reakcí v buňkách se může promítnout do dlouhověkosti a že aktivace této stresové reakce pomocí léku může být rozhodující pro zpomalení stárnutí buněk.

Pokud se metabolická onemocnění neléčí, mají u starších lidí vážné následky, které ovlivňují délku jejich života. Je tedy naděje, že v budoucnu bychom se díky této metodě a experimentech na červech mohli těšit na delší život a méně nemocí.

Zdroj: euronews.com, brusselstime.com