Může pobyt v přírodě skutečně pomoci ulevit od bolestivých příznaků PMS?

Přidat na Seznam.cz

Až tři ze čtyř žen uvádí, že zažívají premenstruační syndrom se stovkami příznaků, od únavy a nadýmání až po deprese a intenzivní křeče. Je to poměrně vyčerpávající období a stále nemáme mnoho informací o příčinách a o tom, co s tím můžeme dělat.

Klíčovou roli hraje okolí

Existuje několik osvědčených způsobů, jak můžete bojovat s těžšími příznaky PMS, přičemž některé ženy dokonce potřebují léky, aby potlačily bolest, píše web Refinery29. Nová studie publikovaná v časopise Environmental National naznačuje souvislost mezi pobytem v přírodě a snížením příznaků PMS.

Vědci na základě průzkumu více než 1 000 žen ve věku 18-49 let žijících ve městech v Norsku a Švédsku zjistili, že ženy, které během svého života žijí v oblastech s větším množstvím zeleně, mají menší pravděpodobnost, že budou pociťovat příznaky PMS, než ženy žijící v méně zelených čtvrtích.
Vědci z barcelonského Institutu pro globální zdraví a Univerzity v Bergenu se snažili zjistit, zda život v blízkosti městské zeleně může zlepšit příznaky PMS a zda je ovlivněn indexem tělesné hmotnosti, znečištěním ovzduší nebo fyzickou aktivitou. Vyvodili z toho, že ženy žijící v těchto zelenějších oblastech měly zejména menší pravděpodobnost výskytu příznaků, jako jsou úzkost, deprese, potíže se spánkem, citlivost prsou a dokonce nadýmání břicha.

Vliv PMS na psychiku

Tři ze čtyř příznaků, které se zlepšily s pobytem v zeleni, byly psychologické, což odpovídá tomu, co se již v minulosti vědělo. Kontakt s přírodou pomáhá snižovat stres a zlepšovat duševní zdraví.

„Zelené plochy snižují hladinu kortizolu, který je také znám jako „stresový hormon“. Stres může zhoršovat příznaky PMS a zvyšovat hladinu hormonu kortizolu, což by zase mohlo souviset se zvýšeným uvolňováním progesteronu, který je spojován s výskytem příznaků PMS,“ uvedl vedoucí výzkumu.

Poznamenal, že tento výzkum je dalším stavebním kamenem v pochopení toho, jaké jsou nejlepší podmínky pro zdravý život. Co se však týče poskytování léčby PMS, výzkum zjistil, že ženy musí být vystaveny zeleným plochám po dlouhou dobu, aby z nich měly největší prospěch.

„Když jsme se zaměřili na vystavení zeleným plochám v určitém časovém okamžiku, analýza nepřinesla žádné významné výsledky,“ řekl Payam Dadvand, výzkumný pracovník ISGlobal, barcelonského Institutu pro globální zdraví, a koordinátor studie. „Náš výzkum proto podtrhuje význam dlouhodobého pobytu v zeleni, kde byly zjištěny přínosy proti příznakům PMS.“

Ženy jsou většinou nuceni naučit se se svými příznaky vyrovnávat. A přestože pobyt v přírodě má prokazatelně pozitivní vliv na duševní pohodu, neexistuje žádná exaktní věda o tom, co skutečně funguje.

Zdroj: refinery29.com