Poznejte 10 důvodů, proč se otužovat. Na nic nečekejte

Přidat na Seznam.cz

Říkáte si, proč se vystavovat zbytečnému stresu a nekomfortu v podobě ledové vody či sprchy, když můžete sedět doma u kamen? Nepodceňujete však těchto 10 důvodů, které otužování našemu tělu a naší psychice přináší a díky nimž působí na člověka blahodárně a regenerativně.

10 důvodů pro otužování

Chcete se v zimě vyhnout rýmě, kašli, viróze či chřipce? Nejvyšší čas začít s otužováním, které přispívá ke zlepšení imunitního systému a při pravidelném otužování se navíc učí tělo zvykat na krátkodobý stres a postupně snižovat produkci škodlivého stresového hormonu kortizolu, který způsobuje větší náchylnost k onemocněním. Také někteří sportovci díky ledovým koupelím po tréninku nebo zápase urychlují tělesnou regeneraci a minimalizují bolest svalů.

Tady je 10 důvodů, které otužování přináší:

  • dobrý pocit a spokojenost
  • fyzickou kondici
  • vyšší odolnost vůči stresu
  • lepší imunitní systém
  • posílení kardiovaskulárního systému
  • podporu metabolismu
  • hladší a pružnější pleť
  • úlevu od bolesti zad a kloubů
  • lepší lymfatický systém
  • prokrvení těla

Jsme zemí otužilců?

Už v minulých letech se prevážně díky pandemii a zavřeným bazénům a sportovištím stalo otužování doslova fenoménem a podlehla mu i řada známých osobností, které se neváhaly pochlubit fotkami ze zamrzlých rybníků či ponořené v ledové vaně. I oni dobře vědí, že otužování přináší nejen psychickou pohodu, ale tuží tělo také proti virům a bakteriím. Jsou sice jedinci, kteří začali s otužování naráz a bez přípravy a rovnou skočili do ledové vody, ale přece jen se doporučuje začínat pozvolna a vždy jen na krátkou dobu, zato pravidelně. Nejlepší pro začátek je studená sprcha třeba každé ráno na rozproudění organismu.

Tradice otužování v Čechách

Prvním popularizátorem otužování v Čechách byl pražský podnikatel a zlatník Alfred Nikodém. Jako člen záchranářského týmu totiž dohlížel na to, aby se v zimě na tehdy zamrzlé Vltavě lidem, kteří na ní bruslili, nic nestalo. Když se pod někým náhodou probořil led, Nikodém ho vytáhl. Plavání v ledové vodě se mu natolik zalíbilo, že se rozhodl mu věnovat i ve volném čase a založil klub pražských otužilců. Poprvé plaval ve Vltavě veřejně o Vánocích roku 1923 a od té doby se v zimě začalo plavat pravidelně. Tato tradice se ujala a roku 1928 už plavalo u Národního divadla pod jeho vedením dalších 63 plavců. Později z této tradice vznikl Memoriál Alfreda Nikodéma, který se koná každý rok 26. prosince u Národního divadla.

Jak začít s otužováním?

Pro začátek platí všeho s mírou. Určitě by se člověk neměl vrhat do ledové vody bez jakékoli přípravy. Pokud s otužováním nemáte zkušenosti, je třeba začít pozvolna a dodržovat určitá pravidla:

  • Ideálním obdobím, kdy začít s otužováním, je sice léto, ale můžete začít i na podzim či v zimě. Pro začátek můžete začít s ochlazováním vzduchem – méně se oblékat, doma nenosit ponožky, zkusit chodit venku bos a podobně.
  • Nejlepší je začínat studenou sprchou než se hned nořit do ledové vany či rybníku. Sprchu začínejte od nártů přes lýtka, kolena, stehna a pomalu až k ramenům, vyhněte se hlavě. V zimě se doporučuje sprchovat jen 1–3 minuty, v létě 3–5 minut. Ale i 10 vteřin denně po teplé sprše stačí na vyplavení potřebných hormonů a posilování zdraví.
  • Po studené sprše je dobré tělo osušit ručníkem a zahřát díky svalové aktivitě pár poskoky nebo dřepy. Nezahřívejte se horkou koupelí nebo sprchou.
  • Ideální doba na studenou sprchu je ráno na lačno. Pokud bychom se sprchovali po snídani, mohly by se u lidí s nižším krevním tlakem objevit pocity na omdlení.

Zdroj: brainmarket.cz, wikipedia, nejstarsimedicina.cz, zeny.iprima.cz