Sedm potravin, které jíte, abyste zhubli, ale přiberete z nich

Přidat na Seznam.cz

Pokud se trápíte s nadbytečnými kilogramy a ručička váhy i po týdnech hladovění a sportování stagnuje na vysokém čísle, zkuste upravit svůj jídelníček podle doporučení britského lékaře a moderátora Michaela Mosleyho. V magazínu The Sun definoval sedm druhů potravin, které byste měli při hubnutí vyloučit a pokud to uděláte, už brzy zaznamenáte na sobě pozitivní změnu.

Mnozí jsme nabrali pandemické kilogramy, bojujeme s nimi a nedokážeme se jich zbavit. V tomto směru by vás mohly inspirovat rady Michaela Mosleyho. Tento odborník totiž vyspecifikoval sedm druhů potravin, které mohou vašemu tělu způsobit více škody než užitku, přestože na první pohled působí opravdu zdravě a lidé je konzumují v snaze zhubnout. Mosley připomíná, že lidé jsou často zmatení a dezorientovaní „zdravou nabídkou“ v supermarketech, ale podle něj jde pouze o dobře nastavené pasti, které odlehčí peněženku a se zdravím nemají nic společného. A co doporučuje ze stravy vyloučit?

Zeleninové lupínky

Ačkoliv zní název tohoto jídla výživně a zdravě, většina těchto výrobků je smažená na slunečnicovém oleji. A právě to je důvod, proč je výsledek jejich konzumace stejný jako při chipsych. Mosley zároveň upozorňuje, že zeleninové lupínky jsou velmi solené a díky obsahu sacharidů a tuků jsou tak návykové, že se k nim budete neustále vracet. „Zeleninové lupínky ve skutečnosti nejsou o nic zdravější než klasické bramborové chipsy,“ říká odborník, který doporučuje alternativy, jakými jsou syrová zelenina, ořechy, semena či fermentované potraviny.

Margarín

Margarín mnozí vnímají jako alternativu másla s nízkým obsahem tuku. Mosley však tvrdí, že ačkoli obsahuje méně nasycených tuků jako máslo, tyto tuky nejsou vždy špatné. „Samotný margarín se zpracovává a vyrábí z rostlinného oleje. Protože je při pokojové teplotě tekutý, probíhá proces nazývaný hydrogenace, který ve výsledku vytváří trans tuky. Pokud je to možné, měli byste se jim vyhýbat, protože existuje množství vědeckých důkazů, které spojují jejich zvýšený příjem se záněty, srdečními chorobami, mozkovými příhodami a špatným cholesterolem. Máslo je naopak vyrobené ze smetany, což je přírodní potravina. Nedoporučuji vám konzumovat ho každý den, ale při střídmém použití způsobí mnohem menší škody než zpracovaný margarín a pomazánky, “ vysvětlil.

Nízkotučné jídla

Pokud chtějí lidé zhubnout, obvykle sahají po nízkotučných výrobcích. To je ale údajně nesprávné, protože takové potraviny jsou často zbavené výživných látek a jsou plné přísad. Výrobky s vysokým obsahem cukru a nízkým obsahem tuku zvýší hladinu glukózy a způsobí, že je budete konzumovat stále víc, abyste si zajistili dostatečný přísun energie. Konzumace zdravých tuků bohatých na mono a polynenasycené mastné kyseliny uspokojí nejen vaše chuťové pohárky, ale potlačí i chuť na jídlo, protože zpomalí rychlost vyprazdňování žaludku a oddálí tak nástup pocitu hladu.

Ochucená kaše

Návod na kapsách s kaší, ve kterém je uvedeno, že „stačí přidat vodu“, nám rovnou říká, že „stačí přidat cukr“. Důvodem je skutečnost, že někteří výrobci přidávají do kaše 16 g cukru. Namísto toho Mosley doporučuje připravit si kaši z ovsa a vody nebo plnotučného mléka.

Salátový dresing

Obyčejný salát může někdy chutnat fádní, mnozí z nás si ho proto ochutí dresinkem. S jeho použitím bychom ale měli být opatrní. Zejména ty z obchodu obsahují hodně cukru a náročné je dodržet i jejich správné dávkování. Namísto použití těchto dresinků je lepší namíchat si směs z olivového oleje, citronu nebo balzamikového octa.

Veganské jídla

Pokud se snažíte zařadit do jídelníčku více potravin rostlinného původu, tak nezapomínejte, že pokud je něco veganské nebo bezlepkové, nemusí být automaticky i zdravé. Některé tato jídla mohou mít vysoký obsah tuků a jednoduchých sacharidů. Vyměňte proto hotová jídla za zdravé zdroje bílkovin, například tempeh a cizrnu.

Cereálie na snídani

Podle experta nemusí být cereálie pouze zdrojem vlákniny, ale i vysokého množství cukru. Některé totiž obsahují až 23 g cukru na porci. Pokud si na snídani dopřejete cereálie, vždy zkontrolujte jejich přísady a vyvarujte se sušeného ovoce a čokoládových lupínků. Lepší uděláte, pokud si cereálie bez přísad polejete řeckým jogurtem a přidáte čerstvé bobulové ovoce,“ radí Mosley. Podle něj je nejlepší vyhnout se všem mýtům o zdravých potravinách. Doporučuje každodenní přípravu a vaření čerstvých jídel, které odpovídají stravě ve středomořském stylu. Také je velmi důležité sledovat přísady každého jídla. Vždy si pozorně přečtěte ingredience na obalu.

Zdroj: The Sun