Stravování v pozdních nočních hodinách může zvyšovat riziko cukrovky a obezity

Přidat na Seznam.cz

Na základě výzkumu, který odhalil mimo jiné souvislost se srdečními onemocněními a dopady na metabolismus, jsou stále jasnější zdravotní dopady narušení našich tělesných hodin, jakým mohou trpět zaměstnanci pracující na směny. Nová studie se zabývala vztahem mezi načasováním jídla a hladinou glukózy v krvi a zjistila, že ti, kteří se stravují po setmění, mohou být více ohroženi cukrovkou a obezitou, informuje portál newatlas.com.

Stále častěji se ukazuje, že přirozený cyklus spánku a bdění, známý jako cirkadiánní rytmus, hraje roli v nejrůznějších zdravotních důsledcích. Minulý měsíc jsme se například zabývali studií, která podrobně popisuje nové mechanismy v srdečních buňkách, které řídí posun srdeční činnosti během 24 hodin, což nabízí vodítko, proč jsou pracovníci pracující na směny vystaveni vyššímu riziku srdečních potíží.

Některé studie ukázaly, že podobný vliv může mít i nepravidelný spánek, zatímco jiné prokázaly, že může zvyšovat riziko vzniku metabolických poruch, jako je hypertenze, obezita a cukrovka. Další světlo na toto téma vrhají výsledky malé klinické studie, které se zúčastnilo 19 mladých a zdravých osob, které byly nuceny dodržovat pracovní dobu simulující noční pracovní podmínky.

Skupina byla rozdělena do dvou skupin, buď s pravidelným denním stravovacím režimem, nebo s nočním stravovacím režimem kopírujícím režim typického nočního pracovníka. Cílem této studie, která probíhala po dobu 14 dnů, bylo zjistit, zda zvýšené riziko cukrovky, kterému jsou vystaveni pracovníci pracující v noci, lze do určité míry eliminovat denním stravovacím režimem. Následné vyhodnocení hladiny glukózy v krvi odhalilo výrazný rozdíl mezi oběma skupinami, přičemž u těch, kteří jedli v noci, byla hladina glukózy v průměru o 6,4 % vyšší.

„Jedná se o první studii u lidí, která prokázala využití načasování jídla jako protiopatření proti kombinovaným negativním účinkům zhoršené glukózové tolerance a narušeného sladění cirkadiánních rytmů v důsledku simulované noční práce,“ říká vedoucí studie Frank A.J.L. Scheer, profesor medicíny na Harvardské škole medicíny.

Výsledky ukazují na možný zásah do životního stylu, který by snížil riziko vzniku cukrovky u pracovníků pracujících v noci, ale vědci tvrdí, že mechanismy, které jsou ve hře, jsou složité. Domnívají se, že jádrem problému je cirkadiánní nesoulad, neboli špatné sladění centrálních cirkadiánních hodin v mozkovém hypotalamu a behaviorálních cyklů spánek/bdění a jídlo/prázdniny, což vede k pozorovaným účinkům na hladinu glukózy v krvi.

„Jedná se o přísnou a vysoce kontrolovanou laboratorní studii, která ukazuje možný zásah proti nepříznivým metabolickým účinkům spojeným s prací na směny, což je známý problém pro veřejné zdraví,“ říká doktorka Marishka Brownová, ředitelka Národního centra pro výzkum poruch spánku při Národním institutu pro srdce, plíce a krev. „Těšíme se na další studie, které tyto výsledky potvrdí a začnou rozplétat biologické základy těchto zjištění.“ dodává.

Zdroj: newatlas.com