Vedlejší účinky zeleného čaje, které vás doženou, pokud to s ním přeženete

Přidat na Seznam.cz

Zelená je in, ať už jde o módu, životní styl, nebo dokonce o výběr potravin. Zelený čaj je známý jako zázračný nápoj, který je plný antioxidantů a při každodenním pití má významný vliv na naše zdraví. Existují ale i vedlejší účinky, které vás mohou pěkně potrápit, pokud to s ním přeženete, píše portál Femina.

Určitě jste už slyšeli o nesčetných zdravotních benefitech, včetně podpory trávení, zrychlení metabolismu a zlepšení zdraví srdce. A všichni tomu věříme, protože se chceme snažit o lepší zdraví. Musíme však přehodnotit svou spotřebu. Pití zeleného čaje může mít i vedlejší účinky, a to zejména tehdy, když to s ním přeženete.

O zeleném čaji je známo, že má určité vedlejší účinky, kterých je třeba si být vědom. Většina z nich se může vyskytnout pouze tehdy, pokud vaše spotřeba překročí určité množství každý den, pod tímto množstvím byste měli být v pořádku. Potíž je v tom, že pro každého může toto množství být individuální, proto si přečtěte nejčastější vedlejší účinky při pití zeleného čaje, abyste případně mohli svou denní spotřebu omezit.

Může vést k žaludečním potížím

Kofein obsažený v zeleném čaji může způsobit i další nežádoucí účinek – žaludeční nevolnost. Kofein má tendenci zvyšovat hladinu kyselin v těle a může narušovat proces trávení. V takovém případě může způsobit pocit pálení, bolest, zácpu, a dokonce vést k nevolnosti. Ti, kteří trpí žaludečními vředy, překyselením nebo refluxem kyselin, by se měli pití zeleného čaje zcela vyhnout. Výzkumy prokázaly, že čaj je stimulantem žaludeční kyseliny.

Tip: Nejlepší je nekonzumovat zelený čaj na lačný žaludek a zkusit ho pít s mlékem pro snížení kyselých účinků.

Snižuje vstřebávání železa

Konzumace velkého množství zeleného čaje může ovlivnit vstřebávání železa v těle. Důvodem jsou třísloviny obsažené v čaji. Snižují hladinu železa v těle, což vede k jeho nedostatku. Znamená to, že i když jíte všechny potraviny s vysokým obsahem železa, tělo ho nevstřebává, a proto nemáte z těchto potravin nepatřičný prospěch. Také pokud si dáte zelený čaj bezprostředně po jídle, některé sloučeniny v čaji se spojí se železem. Tím se nejen sníží vstřebávání železa, ale zelený čaj také ztratí svůj potenciál antioxidantu. Východiskem by mohlo být i to, že si do čaje vymačkáte trochu citronu, abyste tento stav snížili, protože je známo, že vitamin C zlepšuje vstřebávání železa z potravy do těla. Pokud pijete čaj denně, pokuste se svůj denní příjem železa zvýšit.

Tip: Přidejte do jídla trochu kyseliny citronové, abyste zlepšili vstřebávání železa.

Může způsobit bolesti hlavy

I tento příznak souvisí s kofeinem obsaženým v zeleném čaji a může způsobovat různé stupně bolestí hlavy – od mírných až po silné. Tyto bolesti hlavy se mohou dále zhoršovat v důsledku nedostatku železa, což, jak už víme, může být vedlejší účinek nadměrné konzumace zeleného čaje. Kromě bolestí hlavy je známo, že nadměrná konzumace zeleného čaje způsobuje dokonce i závratě u lidí, kteří zelený čaj konzumují nadměrně. Kofein obsažený v zeleném čaji může také způsobovat pocit nervozity a třesu.

Může způsobit dehydrataci

Přestože vaše tělo přijímá velké množství vody díky čaji, který pijete, bohužel je zelený čaj přirozeným diuretikem, způsobuje také časté návštěvy toalety a v důsledku toho ztrácíte vodu z těla. Odborníci tvrdí, že pití nadměrného množství zeleného čaje může vést k častému močení, což následně vede k dehydrataci a způsobuje nerovnováhu elektrolytů. Dehydratace může také způsobit bolesti hlavy, letargii a změnit srdeční tep.

Tip: Po každém vypitém šálku čaje vypijte sklenici vody. Ideálně do ní přidejte také něco, co vám dodá elektrolyty.

Zdroj: femina.in