Co se četlo ve viktoriánské době: Dámské magazíny, knihy o vaření či kniha o ošetřovatelství

Přidat na Seznam.cz

Přinášíme vám texty a také úryvky z knih a časopisů, které se četly v 19. století, během viktoriánské éry. Témata se proti dnešní době moc nezměnila.

Dámský časopis

V roce 1852 Samuel Beeton přesvědčil svou manželku Isabellu, aby se k němu připojila v novém vydavatelském podniku, měsíčníku nazvaném The Englishwoman’s Domestic Magazine. První levný časopis pro mladé ženy ze střední třídy okamžitě zaznamenal komerční úspěch s inzerovaným nákladem 50 000 výtisků do roku 1856.

Isabella přispěla poznámkami o vaření a módě, ale obsah zahrnovala také široká škála seriálových beletrií, biografických náčrtů, zahradnických a lékařských tipů (včetně některých užitečných rad o kontrole porodnosti). Neodolatelná byla korespondenční stránka, uvádí web bl.uk.

Letní móda z roku 1860

Letos v srpnu si Englishwoman’s Magazine nepochybně najde mnoho svých čtenářů, kteří hledají zdraví a potěšení u moře, podnikají výlety nebo se alespoň chystají na nějakou zábavu tohoto druhu. Co se týče cestovního oblečení, nejnezbytnějším artiklem je KLOBOUK, který může být z libovolně barevné slámy, krinolíny nebo jejich směsi a zdobený vázáním a mašlemi ze sametu a peří. K tomuto účelu se používá peří pštrosa, bažanta a dokonce i dropa. U dětských klobouků se jako ozdoby často používá stuha a někdy tyl ve směsi s kopretinami nebo polními květinami.

Šaty z jakéhokoli měkkého prachového hedvábí na praní jsou velmi chladivé a příjemné na nošení. Také holandské a lněné, spletené vepředu a po stranách a kolem rukávů. Vhodný je i jakýkoli lehký materiál, třeba směs hedvábí a vlny.

Kniha o hospodaření paní Beetonové z roku 1861

Kniha o hospodaření paní Beetonové byla poprvé vydána v roce 1861. Obsahuje nejen přes 2000 receptů, ale je také kompletním průvodcem pro vedení domácnosti. Kniha se starala o stále frenetičtější životní styl rozšiřující se střední třídy. Mnozí z jejích čtenářů budou vstupovat do neznámého způsobu života, nedávno postoupili na společenském žebříčku a kniha nabízí nejrůznější základní rady: jak si vybírat přátele a známé, jak se oblékat, jak přijímat ranní hovory nebo jak usadit hosty u jídelního stolu. Paní Beetonová však dala jasně najevo, že se od paní domu neočekává, že si bude špinit ruce. Místo toho by měla delegovat svou odpovědnost. Většina pokynů v knize je navržena tak, aby je vykonávali sluhové.

Poznámky k ošetřovatelství z roku 1859

Florence Nightingalová (1820-1910) se v Anglii stala legendou za to, že dva roky ošetřovala vojáky během krymské války, která začala koncem roku 1854. Její něžná péče o vojáky jí vynesla jméno Dáma s lampou. Jejím hlavním úspěchem však bylo pozvednout ošetřovatelství na úroveň úctyhodného povolání pro ženy. Věřila, že infekce je způsobena špatným vzduchem a špínou a často obhajovala čistotu a čerstvý vzduch pro své pacienty. Ačkoli některé z těchto přesvědčení byly mylné, vedly přesto ke zlepšení hygieny. Její Poznámky k ošetřovatelství, jsou dodnes v tisku.

Zdroj: bl.uk, Instagram