Můra zimostrázová působí na zahradě spoušť. Je postřik nejúčinnější metodou boje proti škůdci?

Přidat na Seznam.cz

Hnědnutí a usychání zimostrázu může být známkou napadení rostliny molicí zimostrázovou. Cydalima perspectalis se v Česku někdy označuje také jako čínská můra zimostrázová, píše se na web eAgri.

Tento škůdce, který se u nás rozšířil před několika lety, působí na zahradě spoušť, a proto je třeba rychle reagovat. Jedním ze způsobů boje proti molici zimostrázové je postřik chemickým přípravkem. To však není jediný způsob boje proti tomuto škůdci. Podívejte se, co dalšího vám pomůže zachránit zimostráz.

Můra zimostrázová napadá nejen zimostráz obecný, ale všechny druhy buxusů, píše web Zahrada Centrum. Ostatní rostliny na zahradě jsou bezpečné. V boji proti němu můžete použít chemický přípravek, který je k tomuto účelu určen. Chemie však není jediným způsobem boje proti tomuto zahradnímu škůdci. Před zahájením boje s molicí zimostrázovou je vhodné ověřit, zda se tento hmyz na vaší zahradě skutečně usídlil.

Můra zimostrázová – příznaky

Před postřikem zkontrolujte, zda rostliny nejsou napadeny tímto hmyzem. Jak poznáte, že je zimostráz napaden molicí zimostrázovou? Jedním z příznaků je hnědnutí a usychání rostlin. Příznakem toho, že se tento škůdce na zahradě usadil, jsou také přehryzané listy a vlnatý povlak na rostlině. Postřik je nejúčinnější metodou boje proti molici zimostrázové, ale ne vždy musíme sáhnout po chemických prostředcích. Je třeba vědět, že rostlinu nepožírají dospělí jedinci, ale housenky, které se živí nejmladšími výhonky a listy zimostrázu. Poškození proto nemusí být zpočátku patrné, ale jakmile se v zimostrázu usadí dospělé formy larev, způsobí spoušť, která může vést až k úhynu keře.

Kdy je napaden molicí zimostrázovou a jak ji poznáte?

Můra zimostrázová útočí od jara do podzimu. První jedince lze spatřit již v dubnu. Hmyz se obvykle živí až do září. Naneštěstí se můra zimostrázová může na stejném keři objevit i několikrát do roka. Proto je vhodné rostlinu sledovat a pečlivě ji hlídat. Vajíčka můry zimostrázové se nacházejí na spodní straně listu. Jsou jasně žluté s charakteristickou tečkou. Mají průměr asi jeden milimetr. Jsou obklopeny lepkavým hlenem. Housenka naopak měří až 2 cm. Má výrazné zelenohnědé svislé pruhy. Před zakuklením v létající hmyz je téměř celý hnědý. Dospělý jedinec má světle hnědá křídla s fialovomodrým leskem a bílou skvrnou na velké ploše. Je poměrně velký – rozpětí křídel je asi 40 mm. Jak jsme psali výše, zimostráz nenapadá můra, ale její larvy. Pokud se však chcete škůdce zbavit, je třeba zlikvidovat i dospělé jedince.

Můra zimostrázová – postřik. Jak bojujete s molicí zimostrázovou?

Postřik je nejúčinnější metodou boje proti molici zimostrázové. Na trhu je spousta chemických přípravků, ale existují i domácí přípravky, které nám pomohou se škůdci bojovat. Na pomoc nám přijde ocet a další ingredience, které máme v kuchyni.

Domácí postřik proti molici zimostrázové. Jak je vyrobit a použít?

Účinnou alternativou chemických přípravků je octový postřik proti molici zimostrázové. K přípravě odvaru je třeba smíchat 4 lžíce octa se 2 lžícemi oleje a 0,5 litru vody. Touto směsí důkladně postříkejte listy zimostrázu. Po 30 minutách larvy můry spadnou na zem. Po této době je třeba rostlinu také vydatně opláchnout vodou.

Zdroj: eAgri, Zahrada Centrum, zahradkarskaporadna.cz