Veganské víno.Věděli jste, že pijete neveganské?

Přidat na Seznam.cz

Víno se zdá být neodmyslitelně veganské, koneckonců je to fermentovaný hroznový džus, že? Realita je komplikovanější. Abychom tomu porozuměli, navrhujeme mini kurz vína.

Veganské víno se na českém trhu objevilo před několika lety. Taková reakce producentů a distributorů na stále populárnější veganství byla otázkou času. Stále vědoměji si vybíráme, co skončí na našem talíři a ve sklenici. I když jen zřídka máme pochybnosti o tom, zda je naše jídlo veganské nebo vegetariánské, tato znalost není u vín úplná.

Veganské víno: v čem se liší od ostatních?
Začněme od začátku, to znamená fermentací a kvasnicemi, které jsou nezbytné k zahájení. Možná bude mnoho lidí šokováno skutečností, že vinné kvasnice se někdy pěstují na … hovězím masu. A to je jen začátek.

Seznam látek živočišného původu se ve fázi filtrování a čištění vína podstatně prodlužuje. Jednou z těchto látek je oblíbená želatina získaná ze šlach, kůže, rohů, kopyt, vnitřních orgánů a dalších tkání krav, koní, prasat a drůbeže. Kolagen obsažený v želatině zachycuje nežádoucí částice sedimentu vína, čímž je čistší a biologicky stabilní.

Přečtěte si také: Nový trend: co byste měli vědět o oranžových vínech?
Ke stejnému účelu se také používá chitin získaný ze skořápek korýšů, stejně jako karuk – lepidlo obsažené v plaveckých měchýřích ryb. Ale to není všechno. K čištění vína se někdy používá prášková hovězí krev, dřeň nebo kostní uhlí. Je pravda, že všechny tyto látky jsou pečlivě odstraněny, ale lidé, kteří věnují pozornost celému procesu výroby, pravděpodobně po takovém víně nesáhnou.

Veganské a vegetariánské víno. Jaké jsou rozdíly?
Stojí za to vysvětlit rozdíl mezi veganskými a vegetariánskými víny. Při jejich výrobě mohou být použity látky živočišného původu, které by měly být získány bez zabití zvířete. Používají tedy kuřecí vejce nebo kasein, tj. bílkoviny z kravského mléka. Všechny se používají k objasnění vína.

Naštěstí existují alternativy k těmto látkám používaným při výrobě vína. Vinaři mají k dispozici práškové minerály, které absorbují nežádoucí částice. Populární je bentonit – jíl vulkanického původu – a také křemelina, kaolin, silikagel a aktivní uhlí. Použití minerálů bohužel není vždy ekologické – směs prášku a kalu musí být řádně skladována a zlikvidována. Mnoho vinic proto experimentuje s alternativami, jako je pšeničný lepek, bílkoviny luštěnin a houbový chitosan. Vína se také čírají pomocí akácie, různých enzymů, chelátů a dalších chemikálií.

Nejméně invazivní způsob objasnění vína je … nechat ho na pokoji. Čas a gravitace způsobí, že sediment sám klesne na dno nádrže. To však může trvat až několik měsíců a může to být riskantní. Ne všichni vinaři si mohou dovolit vyrábět v duchu slov a ne každý má zájem na dosažení specifických chutí a vůní, které víno získává v průběhu času.

Jak nakupovat veganské víno?
Naštěstí se producenti čím dál odvážněji chlubí tím, že jejich vína jsou veganská nebo vegetariánská, a to umístěním příslušné informace na láhev („vegan friendly“, „vegan wine“ atd.). Někdy je příliš malá na to, aby ji bylo možné snadno vidět, ale vždy je lepší než úplná absence jakéhokoli složení vína. Jeho použití v Evropské unii bohužel stále není požadováno. Rovněž stojí za to hledat označení organizací, které certifikují veganské produkty na etiketě.

Kuriozita: Australské zákony vyžadují, aby láhev obsahovala informace o alergenu. Alespoň v případě vín z této země tedy máme šanci zajistit, aby se ve výrobním procesu nepoužíval například kasein nebo vaječné bílky.

Je veganské víno organické?
Vína vhodná pro vegany nebo vegetariány jsou často nefiltrovaná a nevyčištěná a jsou také fermentována divokými kvasinkami, které se přirozeně nacházejí na ovoci. Látky, o kterých jsem psal, se nepoužívají v mnoha přírodních a biodynamických vínech, v některých organických (například v evropských zelených listech) a také v těch z udržitelného zemědělství. Nezapomeňte však, že to není pravidlo.

Otázky týkající se veganského charakteru vína nekončí pouze fermentací, filtrací a čiřením. K uzavření lahve se často používají zátky z konglomerátu spojené lepidlem na bázi mléka. Těsnění mohou být pro některé vegany také problematická.