Jak na šťastný vztah i v době pandemie

Přidat na Seznam.cz

Mít dobrý vztah není hračka ani v normální době. Pandemie vám to s psychickým stresem a omezením sociálních kontaktů nijak neulehčí. Jak tedy mohou vztahy stále fungovat? Tím se zaobírá web dw.com.

Vztahy jsou komplikované. Za prvé mají mnoho podob: Existují páry, které spolu žijí, s dětmi nebo bez nich, a tak dále a tak dále. I kdybychom vzali jen příklad oddaného partnerství dvou lidí, kteří spolu žijí, škála možných vztahových dynamik je nekonečná.

„Průměrný vztah neexistuje,“ říká psycholožka a výzkumnice sexu Marieke Dewitteová z Maastrichtské univerzity v Nizozemsku. Dewitteová klade zvláštní důraz na zdánlivě banální skutečnost, že každý partnerský vztah je nesmírně jedinečný. Tato individualita činí psaní o vztazích poměrně komplikovaným. Zároveň je to potenciální klíč k dosažení obrovského uspokojení – i v uzavřeném vztahu.

1. Přijměte, že situace je těžká

Samotná pandemie koronaviru spolu s opatřeními, která jsou přijímána k potlačení pandemie, vystavila mnoho lidí mimořádnému stresu: Někteří z nich mohli přijít o práci nebo pracovat z domova, přičemž často vzrostly povinnosti v oblasti péče o děti a došlo ke ztrátě ceněných společenských rozptýlení. Bylo by bláhové a zbožné přání domnívat se, že tato výjimečná situace může zůstat bez dopadu na partnerský vztah. Méně kvalitního společného času rychle omezí příležitosti k intimnímu soužití a výsledkem může být více konfliktů i méně sexu.

2. Vytvořte si prostor pro sebe

Velkým problémem pro páry, ale i pro ty, kteří žijí ve společných bytech a větších domácnostech s dětmi, je nedostatek míst, kam by se mohli uchýlit. To se samozřejmě projeví zejména tehdy, když jsou najednou všichni doma, a to neustále. V příliš malém obytném prostoru je nezbytné vědomě si navzájem pomoci najít více prostoru. Někteří lidé například v průzkumech uváděli, že řešením je jít na několik hodin na procházku, aby i ostatní členové domácnosti mohli být sami v klidu.

3. Vyzkoušejte nové věci

Může se také stát, že „obvyklý postup“ v našem jednání se sebou samým už prostě není možný. S tím se můžeme vypořádat různými způsoby: Jednou z možností je trvalá frustrace. Trvale negativní klima však situaci nezmění a ani partnerství neprospěje. „Je čas rozvíjet nové zájmy,“ říká psycholožka Dewitteová. Například čtení, sport nebo vaření. Přinejmenším to nemůže uškodit. A možná, že to či ono nakonec bude skutečně zábavné.

Naše sexualita je také silně ovlivněna tím, jak se cítíme. Vypít už několikátou sklenku vína, sedět v teplákách bez make-upu a být smutná ze všech věcí, které teď nejsou možné, je naprosto v pořádku. Ale sportovat, uvařit si něco zdravého a chutného a vyfiknout se na večeři doma, to už jsou lepší nápady. Také je mnohem pravděpodobnější, že dojde na sex. A to může opravdu pomoci.

4. Využívejte sex proti stresu

Průzkumy ukázaly, že během prvního lockdownu se u některých párů snížila sexuální touha. Pro některé lidi však byl sex prostředkem, jak se rozptýlit od stresu. Tento problém se může stát pro pár skutečnou zkouškou: Zda stres naši sexuální touhu zvyšuje, nebo naopak vytrácí, je velmi individuální záležitost.

Konflikty ve vztahu, ať už kvůli existenčním obavám nebo přetížení z práce a péče o děti, dělají své a náš sexuální život posílají k ledu. Na druhou stranu může mít fyzická intimita silnou funkci budování pouta, která je příliš silná na to, abychom ji ve vztahu jednoduše zanedbali.

5. Stanovení nových priorit

Protože naše představa o normálnosti je již převrácená naruby, je nejvyšší čas změnit pořadí priorit. A zdá se, že panuje všeobecná shoda na tom, že zdraví by mělo být na jeho prvním místě. Rodina a romantické partnerství jsou na seznamu také vysoko, protože to jsou lidé, kteří by s námi v případě krize seděli na pustém ostrově nebo kteří nám velmi chybí, když nás pandemie od sebe oddělí.

Monogamie, kterou někteří považují za přežitek pokrytecké buržoazní společnosti, zažila během pandemie nečekaný návrat. Například se hovoří o monogamizaci vztahů, k níž došlo částečně proto, že lockdown ztěžuje nezávazné a otevřené vztahy. Mnoho párů využilo přestávku ve veřejném životě k tomu, aby do sebe investovaly a prohloubily svůj vztah prostřednictvím rozhovorů, větší intimity a větší pospolitosti. Bude však tato praxe pokračovat i po skončení pandemie?

Zdroj: dw.com