Jste nudní? Věda odhalila nejnudnějšího člověka

Přidat na Seznam.cz

Jsou určité profese a názory, které v druhém člověku vyvolají pocit, že je daná osoba nudná. Vědci z univerzity v Essexu pomocí experimentů a dotazování zjišťovali, jaké vlastnosti, chování a profese přijdou lidem nejnudnější a na základě toho vytvořili modelovou nejnudnější osobu. To uvedl na svém webu server Bussinesinsider.

Vědci také přidávají rady, jak nepůsobit nudně. Pokud chcete lidi přesvědčit, že nejste nudní, strategicky se zaměřte na to, jak svou práci formulujete. To tvrdí psycholog Wijnand Van Tilburg, který identifikoval zaměstnání a koníčky, jež jsou považovány za nejnudnější.

Psycholog Van Tilburg se svým týmem identifikoval „nejnudnějšího člověka na světě“ – nebo spíše zaměstnání, koníčky a chování, které jsou vnímány jako nejnudnější.

Cílem bylo zjistit, jaké vlastnosti si lidé rychle stereotypizují a jak mohou ovlivnit každého, kdo je označen za nudného. Podle výzkumu pracuje nejnudnější člověk na světě v oblasti datových věd, sleduje hodně televizi a žije v malém městě.

Je užitečné, že studie také Van Tilburgovi umožnila pochopit, jak by „nezajímavý“ člověk mohl postupovat, aby toto vnímání změnil. Pokud chcete, aby si o vás lidé mysleli, že jste méně nudní, upravte způsob, jakým vás vidí.

Pokud by se například Van Tilburg označil za vědce, spadal by podle jeho zjištění do větve nejzajímavějších povolání. Pokud by však řekl, že 90 % svého dne tráví prováděním analýzy dat, dojem by byl opačný.

„Takže tímto způsobem, zarámováním a použitím správných termínů, může být snazší vyhnout se negativním stereotypům,“ řekl Van Tilburg.

Podle této logiky nesedíte a nesledujete filmy, jste cinefil; nežijete na nudném předměstí, ale v rozvíjející se komunitě.

„Je to trochu strategičtější,“ řekl Van Tilburg. Nuda je pozitivní i negativní – záleží na kontextu.


Van Tilburg je sám sebe označuje za „odborníka na nudu“, který jejích výzkumům zasvětil posledních 15 let své kariéry. Poprvé se o ni zajímal jako doktorand, který hledal nový způsob, jak zkoumat psychologii smyslu života.

Podle Van Tilburga je nuda něčím, co stojí za zkoumání a je třeba se jí více zabývat. Na jedné straně je nuda „funkční zkušenost“, která člověka nutí objevovat nové věci, a jak naznačuje jedna studie, může podporovat divergentní myšlení, řekl.

Na druhé straně může být „dvousečnou zbraní“, která podporuje riskování a může nás například tlačit k tomu, abychom dali výpověď v práci, aniž bychom přemýšleli o následcích.

Jiné výzkumy, které se zabývaly tím, jak se to projevuje na pracovišti, naznačují, že když se lidé nudí, jejich výkon je horší. Mohou také častěji uvažovat o krádeži věcí.


„Na nudě není v zásadě nic špatného, ale má poměrně širokou škálu různých dopadů na život lidí,“ řekl Van Tilburg. Ty mohou být negativní, jak zjistil jeho výzkum.

Účastníci nejenže vnímali nudné lidi jako méně kompetentní, ale častěji se jim chtěli vyhýbat.

Tilburg má pro všechny jedno zřetelné ponaučení, které by si z této studie měli vzít: věnujte více úsilí setkávání s lidmi, které neznáte.

„Samozřejmostí je, že by lidé měli vždy zpochybňovat své stereotypy,“ řekl.

Zdroj: Businessinsider.com